Urząd Miejski w Opolu Lubelskim - oficjalny serwis

Pokaż/ukryj listę języków
piątek 21.06.2024
Imieniny Alicji, Alojzego i Marty

Biuletyn Informacji PublicznejBIP

ePUAP

Komunikat Powiatowego Lekarza Weterynarii w Opolu Lubelskim

21-06-2023 / środa

KOMUNIKAT POWIATOWEGO LEKARZA WETERYNARII W OPOLU LUBELSKIM

O chorobie ASF

Afrykański pomór świń (
African Swine Fever-ASF) to szybko szerząca się, zakaźna choroba wirusowa,naktórąpodatneświniedomowe,świniodzikiorazdziki. Wprzypadku wystąpienia ASF w stadzie dochodzi do dużych spadków w produkcji: zakażenie przebiega
powoli i obejmuje znaczny odsetek zwierząt w stadzie, przy czym śmiertelność zwierząt sięga nawet 100%. 
Zgodnie z OIE przyjmuje się, że okres inkubacji choroby wynosi 15 dni (okres inkubacji w środowisku naturalnym: 4-19 dni, w przypadku chorobyo ostrym przebiegu: 3-4 dni).
Wirus jest wyjątkowoodpornyna działanie niskich temperatur i zachowuje właściwości zakaźne we krwi, kale, tkankach (zwłaszcza surowych, niedogotowanych produktów z mięsa wieprzowego lub dzików) przez okres nawet 3-6 miesięcy.

Zagrożenie dla ludzi

Ludzie nie są wrażliwi na zakażeniewirusem ASF, w związku z czym choroba ta nie stwarza zagrożenia dla ich zdrowia lub życia.

Drogi zakażenia

Najczęstszymsposobemzakażeniazwierzątjestbezpośrednilubpośrednikontaktzezwierzętamizakażonymi.Rozprzestrzenianiesięwirusajeststosunkowołatweza pośrednictwem osób i pojazdów odwiedzających gospodarstwo, skażonego sprzętu i narzędzi,
zwierzątmającychswobodnydostępdogospodarstwa(gryzonie,koty,psy),jak równieżprzezskażonąpaszę,wodęorazskarmianiezwierzątodpadamikuchennymi (zlewkami) zawierającymi nieprzetworzone mięso zakażonych świń lub dzików.

Zasadyobowiązującegospodarstwautrzymującetrzodęchlewnąwobszarzeobjętym ograniczeniamiII(strefaróżowa)dotyczącecałego powiatu opolskiego:

I.Nakaz:
1.Utrzymywaniaświńwgospodarstwiewsposóbwykluczającykontaktzdzikamioraz zwierzętami domowymi (psy, koty)w odrębnych zamkniętychpomieszczeniach, w których utrzymywanetylkoświnie(oddzielnewejście,brakbezpośredniegoprzejściado pomieszczeń gdzie utrzymywane są inne zwierzęta kopytne tj. konie, krowy, owce, kozy).

2.Karmieniaświń paszą zabezpieczoną przed dostępem zwierząt wolno żyjącychi domowych.

3.Wyłożeniamat dezynfekcyjnych/przed:

a.wejściami i wyjściamido budynków i pomieszczeń w których utrzymywane są świnie oraz przed wejściamii wyjściami do gospodarstwa o szerokości nie mniejszej niż szerokość danego wejścia długość nie mniejsza niż 1 metr;

b.wjazdami i wyjazdamiz gospodarstwa o szerokości nie mniejszej niż szerokość wjazdu,długość nie mniejsza niż obwód największego koła pojazdu wjeżdżającego do gospodarstwa;dopuszcza się alternatywnie stosowanie niecek lub dezynfekcji przy pomocy opryskiwacza.

c.stałe utrzymywanie mat/niecekdezynfekcyjnych/w stanie zapewniającym skuteczne działanie środka dezynfekcyjnego (systematyczneuzupełnianie lub wymiana środka dezynfekcyjnego);

W przypadku utrzymywania świń z przeznaczeniem wyłącznie do produkcji mięsa na użytek własny,maty dezynfekcyjne należy wykładać przy wejściu do chlewni.

4.Wykonywaniaczynności związanych z obsługą świń wyłącznie przez osoby, które wykonują te czynnościw danym gospodarstwie.
5.Mycia i odkażaniarąk przed i po obsłudze świń, używaniaodzieży ochronnejoraz obuwia ochronnego, przeprowadzaniadezynfekcji obuwia oraz sprzętu do obsługi świń.

6.Prowadzeniarejestrów:

środków transportu do przewozu świń wjeżdżających na teren gospodarstwa

wejść osób do pomieszczeń, wktórych utrzymywane są świnie

spisu świń z podziałem na kategorie wiekowe

monitorowania i zwalczania gryzoni

7.Zgłaszaniado ARiMR wszystkich zdarzeń powodującychzwiększenielub zmniejszeniliczebności stada (kupno, sprzedaż, padnięcie, ubój na potrzebywłasne)w ciągudwóch dni od zaistnienia tego zdarzenia, a urodzenie w ciągu 30dni.

UWAGA !Wszystkiegospodarstwa utrzymujące świnie/wtymz przeznaczeniemdo produkcji mięsa na użytek własny/podlegają rejestracji w BP ARiMR.

8.Zgłaszaniado Powiatowego Lekarza Weterynariiw Opolu Lubelskim,każdego przypadku padnięcia świni w gospodarstwie.

II.Zakaz:
1.Karmienia świń zielonką lub ziarnem pochodzącąz obszaru objętego ograniczeniami lub obszaru zagrożenia, chyba że zostały poddane obróbce w celu unieszkodliwienia wirusa ASF lub składowane w miejscu niedostępnym dla dzików co najmniej 30 dni.

2.Wykorzystywaniawpomieszczeniach,wktórychutrzymywaneświniesłomy pochodzącejz obszaru objętego ograniczeniami lub obszaru zagrożenia,chyba że słomę tę poddanoobróbcewceluunieszkodliwieniawirusaASFlubskładowanowmiejscu
niedostępnym dla dzików co najmniej 90 dni.

3.Uboju na własny użytek świń innych niż utrzymywanew gospodarstwie

III.Możliwośćuboju trzody chlewnejw celu produkcji mięsa przeznaczonego na użytek własny.
Na terenie obszaru objętego ograniczeniami obowiązuje pisemne zgłoszenie do Powiatowego Lekarza Weterynarii,conajmniej na48h przed ubojem, zamiaruprzeprowadzenia uboju trzody chlewnejw celu produkcji mięsa przeznaczonego na użytek własny.

Naterenieobszaruobjętegoograniczeniamiobowiązujebadanieprzedubojoweipoubojowe wykonywane przez uprawnionego lekarza weterynarii. Jeżeli istnieje podejrzenie wystąpienia ASF-urzędowy lekarz weterynariipobiera próbki do badań w kierunku ASF.

Dopuszczasięubójwgospodarstwiepodwarunkiem,żeświniebyłyutrzymywanewtym gospodarstwie co najmniej przez 30 dni przed ubojem.

Zasady przemieszczania świńw obszarze objętymograniczeniami !!!
Sprzedaż świń możliwa jesttylkoz gospodarstwspełniających wymogi bioasekuracjiokreślone w Rozporządzeniu Wykonawczym Komisji(UE)2023/594 z dnia 16 marca 2023r. ustanawiającym środki szczególne w zakresie zwalczania choróbw odniesieniu do afrykańskiego pomoru świńoraz uchylającymrozporządzenie wykonawcze (UE) 2021/605(posiadającychzatwierdzony przezPLW Plan Bezpieczeństwa Biologicznego).

1.Przesyłkaświń do innych gospodarstw albo do rzeźni możliwa jest pouzyskaniupozwolenia powiatowegolekarzaweterynariinaprzemieszczenieświńorazwystawieniuprzez urzędowego lekarza weterynariiświadectwa zdrowia.
2.Pouzyskaniutychdokumentówświnieprzemieszczasiębezpośredniodoinnego gospodarstwalubrzeźni.

3.Niewcześniej niż 24 godziny przed przemieszczeniemświniemuszą być zbadane przez urzędowego lekarza weterynarii.
4.Istnieje możliwość zgromadzeniaświń przemieszczanych do rzeźni w miejscu przeznaczonym na skup zwierząt. Miejsce to musi znajdować się naobszarze objętym ograniczeniami. Takie przemieszczenie jest możliwe po uzyskaniu pozwolenia powiatowego lekarza weterynarii (należy wcześniej złożyć wniosek o wydanie pozwolenia).

ASF u dzików w powiecie opolskim:

I-XII.2022r.-51 ognisk u dzikówpadłych i odstrzelonych.

I-VI.2023r.-73 ogniska u dzikówpadłych i odstrzelonych.

Nie stwierdzono dotychczas ASF u świń.

Powiatowy LekarzWeterynarii
w Opolu Lubelskim