Urząd Miejski w Opolu Lubelskim - oficjalny serwis

Pokaż/ukryj listę języków
środa 27.01.2021
Imieniny Henryka, Jerzego i Przemysława

Biuletyn Informacji PublicznejBIP

ePUAP

List intencyjny w sprawie ZIT

04-01-2021 / poniedziałek
4 stycznia w sali konferencyjnej Urzędu Miejskiego w Opolu Lubelskim przedstawiciele gmin Opole Lubelskie, Chodel, Karczmiska i Poniatowa podpisali list intencyjny w sprawie współpracy w zakresie działań przygotowawczych do wspólnej realizacji Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Opola Lubelskiego.
 
„Podpisanie listu intencyjnego, a w kolejnym kroku podpisanie porozumienia między naszymi gminami, stanowi pierwszy krok do pozyskania możliwości ubiegania się o środki unijne, ze specjalnie wyodrębnionej w tym celu puli środków. Dzięki porozumieniu wszystkie cztery gminy zyskują tym samym możliwość dodatkowego aplikowania o fundusze unijne” mówi Sławomir Plis, Burmistrz Opola Lubelskiego.
 
List intencyjny będzie stanowił podstawę do podpisania porozumienia międzygminnego zgodnie z art. 74 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym, które jest niezbędną formą współpracy gmin w celu wdrażania Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych w obszarze tzw. miejskich obszarów funkcjonalnych (MOF).
 
Ideą Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych jest współpraca samorządów na rzecz maksymalnego wykorzystania wspólnych atutów i rozwiązywania problemów, które dotyczą obszaru funkcjonalnego miasta. Przy pomocy ZIT, partnerstwa jednostek samorządu terytorialnego miast i obszarów powiązanych z nimi funkcjonalnie (miasto i samorządy znajdujące się w jego oddziaływaniu) mogą realizować wspólne przedsięwzięcia, łączące działania finansowane z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego i Europejskiego Funduszu Społecznego. ZIT to także wyjście poza granice administracyjne JST i większe możliwości oddziaływania projektów unijnych. ZIT ma za zadanie dostarczać środków finansowych na realizację przedsięwzięć inwestycyjnych, ale przede wszystkim pozwolić na wypracowanie mechanizmu koordynacji terytorialnej w zakresie programowania i realizacji działań.