Urząd Miejski w Opolu Lubelskim - oficjalny serwis

Pokaż/ukryj listę języków
środa 27.01.2021
Imieniny Henryka, Jerzego i Przemysława

Biuletyn Informacji PublicznejBIP

ePUAP

Bezpieczne przejścia na Lubelskiej

08-01-2021 / piątek

Pod koniec grudnia wykonane zostały nowe elementy oświetlenia trzech przejść dla pieszych w ciągu ulicy Lubelskiej w Opolu Lubelskim. Inwestycja była możliwa dzięki realizacji projektu Gminy Opole Lubelskie „Bezpieczny i widoczny pieszy - poprawa bezpieczeństwa na przejściach dla pieszych w Opolu Lubelskim”.

Wnioskowana kwota dofinansowania projektu wynosiła 100 000,00 zł i takie wsparcie otrzymała Opole Lubelskie. Zakres projektu obejmował modernizacje trzech przejść dla pieszych – dwóch przy skrzyżowaniu ulic Lubelska – Puławska – Lipowa oraz jednego przejścia na ulicy Lubelskiej przy Szkole Podstawowej Nr 1. Działanie objęło montaż znaków aktywnych solarnych z czujnikiem ruchu, które w przypadku wykrycia pieszego w polu widzenia czujników powoduje uruchomienie sygnalizacji ostrzegawczej i automatyczne zwiększenie mocy oświetlenia przejścia dla pieszych. Ponadto montaż systemu doświetlenia przejścia dla pieszych SSOD, zasilanego solarnie które pozwala na oświetlanie miejsc szczególnie niebezpiecznych i niedostatecznie widocznych, a także oznakowanie poziome grubowarstwową farbą chemoutwardzalną i montaż lamp oświetleniowych  LED (80 W-100 W). Cały system jest aktualnie w fazie testowania i ustawiania w celu optymalizacji działania.

„Modernizowane przejścia dla pieszych są zlokalizowane w pobliżu miejsc użyteczności publicznej, gdzie ruch drogowy i pieszy jest szczególnie natężony. Są to też miejsca w których dochodziło w przeszłości do różnego rodzaju kolizji i wypadków, stąd potrzeba poprawy widoczności na tych przejściach i tym samym zwiększenia bezpieczeństwa pieszych” mówi Sławomir Plis, Burmistrz Opola Lubelskiego.

Projekt Gminy Opole Lubelskie znalazł się wśród 68 projektów profilaktyczno-prewencyjnych spośród 314 w całej Polsce i tym samym uzyskał dofinansowanie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych  i Administracji w ramach programu „Bezpieczne przejście dla pieszych”. Środki na realizację projektu pochodzą z „Programu ograniczania przestępczości i aspołecznych zachowań Razem bezpieczniej im. Władysława Stasiaka na lata 2018 – 2020” MSWiA. Całkowity koszt inwestycji wyniósł 132 569,75 zł.