Urząd Miejski w Opolu Lubelskim - oficjalny serwis

Pokaż/ukryj listę języków
niedziela 28.04.2024
Imieniny Ludwika, Marka i Pawła

Biuletyn Informacji PublicznejBIP

ePUAP

Gmina Opole Lubelskie przystąpiła do spółki SiM Lubelskie

05-04-2022 / wtorek
4 kwietnia 2022 roku, Burmistrz Opola Lubelskiego Sławomir Plis i Zastępca Burmistrza Waldemar Gogół, uczestniczyli w podpisaniu aktu notarialnego i tym samym powołaniu spółki SiM Lubelskie.
 
SiM - społeczna inicjatywa mieszkaniowa to spółka, która realizuje budownictwo społeczne. Jej podstawowym celem jest budowa mieszkań na wynajem o umiarkowanym czynszu. To oferta skierowana do osób, których dochody uniemożliwiają nabycie lub wynajęcie mieszkania na zasadach komercyjnych. Spółka zasilona jest kapitałem rządowym. Każdy z samorządów otrzymał 3 miliony złotych i za te środki obejmuje udziały w spółce.
 
Wspólnikami spółki jest 17 miast i gmin z terenu województwa lubelskiego, które chcą realizować społeczną inicjatywę mieszkaniową wspieraną środkami publicznymi, oraz Krajowy Zasób Nieruchomości – państwowa osoba prawna. Jest to pierwszy SIM na Lubelszczyźnie, a dwudziesty siódmy w Polsce. Do spółki przystąpiły gminy: Chełm, Hrubieszów, Izbica, Janów Lubelski, Krasnystaw, Kraśnik, Leśniowice, Łuków, Międzyrzec Podlaski, Niemce, Opole Lubelskie, Ryki, Siennica Różana, Szczebrzeszyn, Terespol, Tomaszów Lubelski oraz Włodawa.
 
- To kolejne niezwykle ważne wydarzenie dla naszej gminy. Liczymy na to, że nasze przystąpienie do spółki przełoży się na znacznie większe możliwości naszej gminy w zakresie inwestycji w budownictwo mieszkaniowe. Z pewnością będąc częścią spółki będzie nam łatwiej doprowadzić do realizacji taką inwestycję, niż gdybyśmy mieli realizować ją samodzielnie – mówi Burmistrz Opola Lubelskiego Sławomir Plis.
 
– Cieszymy się, że tak wiele samorządów zdecydowało się partycypować w programie SIM. Pokazuje to skalę problemu jaki stanowi deficyt tanich, dostępnych mieszkań na długoterminowy najem. Potrzeby w tym zakresie są ogromne praktycznie w każdym województwie. Chcemy zrobić wszystko, żeby tych mieszkań było jak najwięcej w możliwie najkrótszym czasie, zachowując jednocześnie wszelkie normy i standardy stosowane w nowoczesnym budownictwie – mówił podczas podpisania aktu notarialnego Prezes Krajowego Zasobu Nieruchomości Arkadiusz Urban.
 
W ramach inwestycji prowadzonych przez spółkę SIM Lubelskie, planowane jest wybudowanie co najmniej 1000 lokali mieszkalnych w regionie. Łącznie do tej pory do Społecznych Inicjatyw Mieszkaniowych z udziałem KZN przystąpiło już 300 gmin, które planują budowę ponad 26 tys. mieszkań na wynajem o umiarkowanym czynszu z opcją wykupu. W najbliższym czasie powstanie też kilka kolejnych SIM-ów, które zwiększą ten wolumen do ok. 30 tys.