Urząd Miejski w Opolu Lubelskim - oficjalny serwis

Pokaż/ukryj listę języków
sobota 30.05.2020
Imieniny Ferdynanda, Jana i Feliksa

Biuletyn Informacji PublicznejBIP

ePUAP

Laur Aktywnego Seniora 2019

02-10-2019 / środa

1 października w Opolskim Centrum Kultury zebrali się opolscy seniorzy, aby wziąć udział w obchodach Międzynarodowego Dnia Osób Starszych.
Podczas spotkania Sławomir Plis Burmistrz Opola Lubelskiego wspólnie z Małgorzatą Borowiak, dyrektorką Opolskiego Centrum Kultury wręczyli seniorom wyróżniającym się aktywnością i pracą dla innych Laur Aktywnego Seniora. W spotkaniu uczestniczył również Z-ca Burmistrza Waldemar Gogół.
W tym roku laureatem tego wyróżnienia zostali członkowie Klubu Seniora „Czas” z Opola Lubelskiego. Do wyróżnienia nominowani byli także Pani Zofia Bigos i pan Zygmunt Krzyżanowski.
Honorowym laureatem został pan Przemysław Kocoń – żołnierz AK i oddziału „Zapory”.
 Celem dorocznego Konkursu jest nagrodzenie „Laurem Aktywnego Seniora” osoby, bądź osób, które czynnie przyczyniają się do poprawy jakości życia osób starszych, wchodzą w różnego rodzaju inicjatywy obywatelskie, współpracują z organizacjami zewnętrznymi działającymi na rzecz osób starszych, a jednocześnie same są seniorami.

Sylwetki wyróżnionych:

Pan Przemysław Kocoń
Służył pod dowództwem majora Hieronima Dekutowskiego „Zapory” pod pseudonimem „Alembik”. Rodowity Opolanin. Jako senior brał udział w wielu spotkaniach, uroczystościach i pogadankach, które miały na celu nie tylko opowiedzenie prawdziwej historii żołnierzy Armii Krajowej, ale także szerzenie patriotyzmu wśród młodego pokolenia Polaków. Obecnie 95-letni senior. W 2008 roku za swoją bohaterską walkę w obronie ojczyzny został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Pani Zofia Bigos
Emerytowana nauczycielka Szkoły Podstawowej nr 2 w Opolu Lubelskim. W roku 2019 wydała debiutancki tomik wierszy pt.: „Spojrzenie i pamięć”, stanowiący  swoisty dokument życia małej i dużej Ojczyzny. Z wierszy, które tworzy wyłania się obraz osoby niezwykle ciepłej, wrażliwej, koleżeńskiej i życzliwej ludziom. W kontaktach osobistych jest  dokładnie taka sama.

Pan Zygmunt Krzyżanowski
Fotograf pasjonat. Senior, który nie rozstaje się z dwoma rzeczami – rowerem i aparatem. Obecny na każdym, nawet najmniejszym wydarzeniu organizowanym przez Opolskie Centrum Kultury, które skrzętnie dokumentuje na fotografiach. Pozytywny i wiecznie uśmiechnięty człowiek. Wieloletni słuchacz Uniwersytetu Trzeciego Wieku.

Centrum Zainteresowań Ambitnych Seniorów – CZAS
Organizacja, która skupia i aktywizuje seniorów proponując im przeróżne aktywności, począwszy od zajęć ruchowych, na spotkaniach ze specjalistami kończąc. Miejsce, gdzie spotykają się seniorzy z pasją, seniorzy ambitni, chcący zmienić coś nie tylko w swoim życiu, ale także w otaczającej ich przestrzeni. Dzięki temu miejscu osoby starsze mają możliwość aktywnego spędzenia czasu przez cały tydzień.