Urząd Miejski w Opolu Lubelskim - oficjalny serwis

Pokaż/ukryj listę języków
poniedziałek 23.12.2024
Imieniny Anatola, Sławomira i Wiktorii

Biuletyn Informacji PublicznejBIP

ePUAP

Nekrolog

12-02-2021 / piątek
W wieku 74 lat zmarła Maria Anna Rejniewicz-Wysocka, działaczka opozycji niepodległościowej, członek Konfederacji Polski Niepodległej. W strukturach podziemnych funkcjonowała jako Barbara Wysocka.

W 1968 roku brała aktywny udział w zajściach studenckich na terenie Lublina. W latach 70. była kurierem przewożąc z Londynu ze Studium Polski Podziemnej nielegalne wówczas Krzyże Armii Krajowej wraz z legitymacjami oraz publikacje Studium Polski Podziemnej.
Czynnie angażowała się w organizowanie pomocy byłym żołnierzom AK-WiN i podziemia antykomunistycznego.

W okresie stanu wojennego wspierała podziemną działalność wydawniczą, pomagała ukrywającym się działaczom Ruchu Solidarnościowego a także udostępniała lokal na potrzeby instalacji urządzeń i nadawania audycji Radia „Solidarność”. Prowadziła działania kurierskie i kolportażu podziemnych druków. W jej domu w Osinach koło Chodla działała podziemna drukarnia.

Pomagała w organizacji uroczystości kościelnych i patriotycznych z okazji rocznic śmierci ks. Popiełuszki. Była wiceprzewodniczącą Zarządu Stowarzyszenia Zaporczyków.

Za swoją działalność podziemną otrzymała w 2012 r. Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, a za działania podejmowane w sferze kultury – odznakę Zasłużony Działacz Kultury. W 2019 roku otrzymała Medal Niepodległości.

Maria Rejniewicz-Wysocka była córką lubelskiego adwokata, obrońcy osób oskarżanych w procesach politycznych, w latach 1991-1993 senatora II kadencji Mariana Rejniewicza. Jej ojcem chrzestnym był Hieronim Dekutowski „Zapora”.

Uroczystości pogrzebowe śp. Marii Anny Rejniewicz-Wysockiej, pochodzącej z Opola Lubelskiego działaczki opozycyjnej z czasów PRL, odbędą się:
w sobotę 13 lutego 2021 r.
- godz. 11.00 - msza św. w kościele pw. Wniebowzięcia NMP w Opolu Lubelskiem (ul. Popijarska 2)
- godz. 13.00 - ceremonia na cmentarzu w Opolu Lubelskim (ul. Cmentarna 39).