Urząd Miejski w Opolu Lubelskim - oficjalny serwis

Pokaż/ukryj listę języków
wtorek 19.01.2021
Imieniny Andrzeja, Henryka i Mariusza

Biuletyn Informacji PublicznejBIP

ePUAP

"Pierwszy dzień wiosny" zaprasza OCK

Kiedy wypada pierwszy dzień wiosny 2019? Kiedy znów będzie ciepło? Symbol dłuższych dni i krótszych nocy - pierwszy dzień wiosny. Wiosna kalendarzowa jak co roku wypada 21 marca, ale astronomiczna, związana z wejściem Słońca w znak Barana zacznie się dzień wcześniej, już 20 marca. Słońce nie zawsze wędruje tak samo, dlatego też pierwszy dzień wiosny astronomicznej może się zmieniać. Możliwe, że za 100 lat wiosna zacznie się już 13 marca!
Wiosna 2019. Czym charakteryzuje się pierwszy dzień wiosny? Po często ponurej i mroźnej zimie rozkwitająca i zazieleniająca się natura jest pierwszym symbolem początku wiosny. Zmienia się pogoda – wzrasta temperatura, niebo jest rzadziej zachmurzone i można spodziewać się dużej liczby słonecznych dni. Jedyną wadą wiosny może być tylko większa częstotliwość występowania burz.
Wiosna 2019. Jak możemy uczcić pierwszy dzień wiosny? Najpopularniejszym obrządkiem związanym z nadejściem nowej pory roku jest topienie lub palenie Marzanny – słomianej kukły symbolizującej zimę. Rytuał pochodzi od słowiańskich Jarych Godów, czyli cyklu obrządków żegnających zimę. Utopienie marzanny nie tylko miało powitać wiosnę, ale też być zapowiedzą udanych i obfitych plonów w danym roku. Słowianie początek wiosny obchodzili bardzo hucznie, bawili się wspólnie, a przede wszystkim robili mnóstwo hałasu, co miało jeszcze skuteczniej odpędzić zimę.

Serdecznie zapraszamy wszystkich na powitanie wiosny razem z OCK! Tradycji stanie się zadość rozpoczniemy topieniem Marzanny, a żeby było skutecznie zrobimy przy tym dużo hałasu.
21 marca wystąpią dla Was soliści i dziecięcy zespół wokalny „Music Girls” z OCK, przedszkolaki, uczniowie klas I-III z opolskich szkół. Nie zabraknie konkursów, gier i zabaw. Zapraszamy na godz.16.00

Data wydarzenia: 
21 Marca 2019