Urząd Miejski w Opolu Lubelskim - oficjalny serwis

Pokaż/ukryj listę języków
niedziela 21.04.2019
Imieniny Jarosława, Konrada i Bartosza

Biuletyn Informacji PublicznejBIP

ePUAP

Ceny za wodę i ścieki najniższe w kraju

14-09-2018 / piątek

Według rankingu firmy Curulis – Doradztwo Samorządowe opublikowanego 10 września bieżącego roku,  mieszkańcy Opola Lubelskiego łącznie za wodę i ścieki płacą najmniej w kraju. W rankingu uwzględniono i porównano ceny opłat wśród wszystkich 339 miast powiatowych w Polsce w 2018 roku.

Cena wody i ścieków uwzględniona w rankingu wynosi w Opolu Lubelskim 6,37 zł za 1 metr3. Dla porównania w ostatnich w rankingu Mysłowicach stawka ta to 17,63 zł.

„Niskie ceny za wodę i ścieki są możliwe przede wszystkim dzięki konsekwentnym i systematycznym działaniom których celem było i jest dyscyplinowanie kosztów związanych z oczyszczaniem ścieków, wydobyciem  i dystrybucją wody. Aby taki trend utrzymać inwestujemy w urządzenia o niskiej energochłonności, wykorzystujemy odnawialne źródła energii. Przykładem może tu być realizowany aktualnie projekt unijny w ramach którego na czterech ujęciach wody w gminie oraz na oczyszczalni ścieków instalowane są ogniwa fotowoltaiczne. Nie bez znaczenia jest też wysoka kultura organizacyjna operatora którym jest Opolskie Przedsiębiorstwo Komunalne Sp. z.o.o.” mówi Burmistrz Opola Lubelskiego Dariusz Wróbel.

Pełny ranking zawiera oszacowanie rocznych kosztów, jakie obciążają przeciętną polską rodzinę
z zakresu usług komunalnych, w pięciu obszarach: zaopatrzenie w wodę i odprowadzanie ścieków, odbiór odpadów komunalnych, opłaty za korzystanie z komunikacji publicznej oraz opłaty za strefy płatnego parkowania.

Opole Lubelskie zostało liderem rankingu cząstkowego prezentującego zestawienie cen za wodę i ścieki. W rankingu ogólnym, uwzględniającym wszystkie obszary, Opole Lubelskie znalazło się na 5 miejscu w województwie Lubelskim i na 78 pozycji wśród wszystkich 339 miast w kraju.

Pełną treść rankingu wraz z opisem przyjętej metodologii oceniania miast można ściągnąć ze strony www.curulis.pl.