Urząd Miejski w Opolu Lubelskim - oficjalny serwis

Pokaż/ukryj listę języków
poniedziałek 30.01.2023
Imieniny Martyny, Macieja i Bronisława

Biuletyn Informacji PublicznejBIP

ePUAP

Terenowa akcja poboru krwi

14-09-2022 / środa
Zapraszamy mieszkańców do udziału w piątej w tym roku, terenowej akcji "Podaruj krew, uratuj życie!", organizowanej przez Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Lublinie. Akcja odbędzie się już 20 września 2022 roku (wtorek) w godzinach 9:00-13:00, na parkingu przy Urzędzie Miejskim w Opolu Lubelskim.
 
Ostatnia akcja w tym roku zaplanowana jest na 15 listopada.
 
Krew to specyficzny i jedyny w swoim rodzaju lek, którego nie da się zastąpić czymś innym. Najczęściej podawana jest w stanach, które zagrażają życiu ludzkiemu. Gdyby nie było krwi, to nawet najnowocześniejsze i najbardziej skomplikowane zabiegi nie byłyby możliwe do wykonania. Jednak warto pamiętać, że jedynym źródłem krwi są zdrowi ludzie, którzy ukończyli 18 lat, ważą przynajmniej 50 kg i nie chorowały na żadne poważne choroby (typu: choroby serca, naczyń krwionośnych, cukrzyca czy łuszczyca). Krwiodawcą może być każda osoba, do 65. roku życia, która cieszy się dobrym zdrowiem.
 
Aby przystąpić do oddania krwi należy się wcześniej odpowiednio przygotować, tj. dzień wcześniej wypić około 2 litry płynów (woda, soki czy herbata). Rano wskazane jest zjeść lekki posiłek. Należy wystrzegać się produktów tłustych i smażonych. Przed oddaniem krwi nie można pić przez dwie doby alkoholu. Ale najważniejszym krokiem to dobre samopoczucie, chęć ofiarności oraz zabranie ze sobą dowodu tożsamości.
Jednorazowo oddaje się jedną jednostkę krwi, tj. 450 ml – to dla organizmu niewielki, szybko rekompensowany ubytek. Pobieranie krwi odbywa się przy użyciu jednorazowego sterylnego sprzętu, trwa około 10 minut, jest całkowicie bezpieczne i bezbolesne.