Urząd Miejski w Opolu Lubelskim - oficjalny serwis

Pokaż/ukryj listę języków
wtorek 21.09.2021
Imieniny Darii, Mateusza i Marka

Biuletyn Informacji PublicznejBIP

ePUAP

Wysłuchanie publiczne - relacja

07-04-2016 / czwartek
6 kwietnia w Opolskim Centrum Kultury odbyło się tzw. wysłuchanie publiczne czyli uroczyste zaprezentowanie rekomendacji wypracowanych przez mieszkańców biorących udział w naradach obywatelskich.
 
W ramach narady obywatelskiej dotyczącej uatrakcyjnienia centrum miasta odbyły się cztery spotkania. Podczas narad mieszkańcy w grupach opracowywali pomysły i rozwiązania które mogłyby się przyczynić do uatrakcyjnienia centrum Opola Lubelskiego a w konsekwencji do zwiększenia ruchu i pobudzenia tej części miasta. Podczas narad mieszkańcy spotykali się też z ekspertami którzy wyjaśniali zawiłe kwestie i doradzali oraz opiniowali pomysły.
 
Wśród wypracowanych rekomendacji znalazły się:
1. Ograniczenie tranzytu samochodów ciężarowych przez centrum miasta
2. Aktywny wypoczynek w „Małpim gaju”
3. Zastąpienie naziemnych linii elektrycznych instalacją podziemną
4. Zadbany skwer na Starym Rynku
5. Parking z elementami zieleni - skwer przy ul. Stary Rynek
6. Uporządkowanie Małego Targu
7. Poprawa wizerunku ul. Nowy Rynek
8. Przygotowanie programu wsparcia remontu kamienic
9. Remont ul. Piekarskiej
10. Odremontowanie ul. Długiej - fragment od ul. Kościelnej do ul. Józefowskiej
11. Miejsca parkingowe w centrum miasta
12. Zagospodarowanie terenu po starych toaletach
13. Wprowadzenie opłat parkingowych w mieście
14. Zamontowanie spójnych elementów małej architektury nawiązujących do historycznego charakteru miasto.
 
Rekomendacje te zaprezentowano podczas wysłuchania publicznego i poddano je pod głosowanie mieszkańców. Najwięcej głosów uzyskały rekomendacje które jednocześnie wzbudzały najwięcej emocji tj. powstanie parkingu z elementami zieleni przy ul. Stary Rynek, ograniczenie tranzytu w centrum miasta i uporządkowanie małego targu.
 
„Chcę jasno zaznaczyć, że będziemy robić wszystko aby te rekomendacje zostały wprowadzone w życie. Oczywiście nie stanie się to jutro ani pojutrze, to proces który wymaga czasu. Często też w wielu aspektach niezależny od nas. Jednak bardzo się cieszę z tego, że mieszkańcy określili priorytety i z pewnością w naszych działaniach będziemy się tego trzymać” – mówił burmistrz Dariusz Wróbel, odbierając rekomendacje.
 
Projekt „Narady obywatelskie – uczenie przez doświadczenie” wspólnie z mieszkańcami Opola Lubelskiego realizowany jest przez Fundację Pole Dialogu i Urząd Miejski Opola Lubelskiego w ramach programu Obywatele dla Demokracji, finansowanego w z funduszy EOG.