Nie pal śmieci i odpadów
Podczas spalania śmieci w domowych piecach emitowane są szkodliwe substancje: pyły powodujące zanieczyszczenie metalami ciężkimi, trujący tlenek węgla oraz tlenek azotu, który powoduje podrażnienia a nawet uszkodzenia płuc. W dymie znajduje się dwutlenek siarki, chlorowodór, cyjanowodór oraz rakotwórcze dioksyny.
Spalanie niedozwolonych substancji i odpadów w domowych warunkach, stwarza nie tylko zagrożenia zdrowotne, ale może być bezpośrednią przyczyną bardzo groźnych w skutkach pożarów i zaczadzeń. Zawarte w niektórych odpadach substancje żywiczne nie ulegają spaleniu ale oblepiają i zatykają przewody kominowe. Palenie śmieci powoduje zapychanie się kominów sadzą, co może doprowadzić do pożaru przewodu kominowego.
Zdarza się, że naszą uwagę zwraca czarny, ciemnoszary lub bladopomarańczowy dym. Oznacza to, że nasz sąsiad pali w piecu czymś, czym palić nie powinien.
Jak możesz zareagować?
Zgłoś taką sytuację Policji. Jeśli policjanci podczas interwencji przyłapią kogoś na gorącym uczynku, od razu mogą nałożyć mandat karny.
Takie zgłoszenie może też skutkować kontrolą tego, czym mieszkańcy palą w swoich piecach. Zadaniem kontrolerów jest sprawdzenie kotłowni, miejsca składowania opału oraz zebranie dokumentacji zdjęciowej. Mogą także otworzyć piec i pobrać próbkę popiołu, a w uzasadnionych przypadkach wezwać właścicieli do złożenia zeznań w celu ustalenia czy w piecu używane jest paliwo zgodne z obowiązującymi normami.
Spalanie odpadów podlega karze grzywny w wysokości do 5 tys. zł.
Na stronie internetowej gminy, w gazecie gminnej oraz na profilu facebookowym gminy Opole Lubelskie można znaleźć informacje, jak i czym palić w piecu, by spalanie było ekonomiczne i ekologiczne.
CZYM MOŻNA PALIĆ W PIECU?
- drewnem nieprzetworzonym i nieimpregnowanym
- węglem
- papierem, tekturą i opakowaniami z tektury
- trocinami, wiórami i ścinkami, korą i korkiem
- pelletem, brykietami drzewnymi
- zbożem
Czego nie można spalać w piecu:
- butelek plastikowych,
- worków foliowych,
- ubrań, szmat, obuwia,
- zabawek,
- gazet kolorowych,
- zużytych pieluch jednorazowych
- płyt laminowanych,
- płyt wiórowych,
- ram okiennych drewnianych i plastikowych,
- podkładów kolejowych,
- mebli,
- drewna malowanego, lakierowanego i impregnowanego,
- opon,
Podczas spalania śmieci powstaje szkodliwy dym zawierający m.in.:
pyły, które powodują szkodliwe dla zdrowia człowieka zanieczyszczenie metalami ciężkimi, tlenek węgla (czad), który powoduje uszkodzenia układu krążenia i ośrodkowego układu nerwowego (osłabienie pamięci, utrata łaknienia, utrata czucia w palcach, senność w dzień i bezsenność w nocy, upośledzenie psychiczne), tlenek azotu, który powoduje podrażnienia, a nawet uszkodzenia płuc, dioksyny i furany, które powodują choroby nowotworowe, dwutlenek siarki, który powoduje trudności z oddychaniem i jest przyczyną kwaśnych deszczy, chlorowodór, który w połączeniu z wodą tworzy kwas solny, cyjanowodór - tworzy z wodą kwas pruski.
PAMIĘTAJ:
- Palenie śmieci grozi grzywną w wysokości do 5000 zł.
- Co roku na choroby wywołane złym stanem powietrza umiera 28 tys. Polaków.
- Spalane śmieci zatruwają nasze najbliższe otoczenie, wody gruntowe i ziemię. Dlatego spożywamy zatrute mleko, jajka, warzywa i owoce
- Zanieczyszczenia wytwarzane w czasie palenia śmieci powodują astmę oskrzelową, alergiczne zapalenia skóry, alergie pokarmowe, a nawet choroby nowotworowe.
- Wrzucone do pieca butelki typu PET i inne tworzywa sztuczne podczas powolnego spalania uwalniają niebezpieczne dla zdrowia związki w tym chlorowodór, który w połączeniu z parą wodną tworzy kwas solny – przyczynę kwaśnych deszczy,
- Paląc śmieci w piecu niszczysz własne przewody kominowe, co może doprowadzić nawet do zaczadzenia.
- Takie działalnie kosztuje Cię zdrowie i życie!
---
Celem akcji jest uświadomienie mieszkańcom szkodliwości spalania śmieci i odpadów w domowych piecach i kotłach.