Urząd Miejski w Opolu Lubelskim - oficjalny serwis

Pokaż/ukryj listę języków
sobota 14.12.2024
Imieniny Alfreda i Izydora

Biuletyn Informacji PublicznejBIP

ePUAP

Geotermia

Logo Unijne

Fabryka

źródło: pexels.com

W pozyskaniu do najtrudniejszych odnawialnych źródeł energetycznych należy energia geotermalna. Najtrudniejsza, ponieważ te najbardziej wydajne złoża znajdują się bardzo głęboko pod powierzchnią ziemi (ok 4km). Złoża energii to nic innego jak gorące źródła, para wodna i gorące skały. Zasoby geotermalne można wykorzystać do generowania energii elektrycznej, dzięki elektrowniom geotermalnym.

Jest to stosunkowo młoda metoda pozyskiwania energii gdyż, po raz pierwszy energie geotermalna zastosowano do produkcji elektryczności dopiero w 1904 r. w Larderello (Włochy).

Zastosowanie tej technologii można również znaleźć w mniej zaawansowanych inwestycjach, gdzie odwierty prowadzi się do głębokości 100 metrów. Dzięki wykorzystywanym pompom ciepła, możemy ogrzać wodę w naszych instalacjach cieplnych.

Polska ma bardzo dobre warunki geotermalne, gdyż 80% powierzchni kraju jest pokryte przez trzy prowincje geotermalne: centralnoeuropejską, przedkarpacką i karpacką. Bardzo ważny jest fakt, iż w Polsce regiony o optymalnych warunkach geotermalnych w dużym stopniu pokrywają się z obszarami o dużym zagęszczeniu aglomeracji miejskich i wiejskich, obszarami silnie uprzemysłowionymi oraz rejonami intensywnych upraw rolniczych i warzywniczych.