Urząd Miejski w Opolu Lubelskim - oficjalny serwis

Pokaż/ukryj listę języków
czwartek 28.11.2024
Imieniny Jakuba, Stefana i Zdzisława

Biuletyn Informacji PublicznejBIP

ePUAP

100 tys. zł na bezpieczne przejścia dla pieszych

17-07-2020 / piątek

Projekt Gminy Opole Lubelskie „Bezpieczny i widoczny pieszy - poprawa bezpieczeństwa na przejściach dla pieszych w Opolu Lubelskim” znalazł się wśród 68 najlepszych projektów profilaktyczno-prewencyjnych spośród 314 z całej Polski i tym samym uzyskał dofinansowanie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych  i Administracji w ramach programu „Bezpieczne przejście dla pieszych”.

Wnioskowana kwota dofinansowania to 100 000,00 zł i takie wsparcie otrzyma Opole Lubelskie. Zakres projektu obejmuje modernizacje trzech przejść dla pieszych – dwóch przy skrzyżowaniu ulic Lubelska – Puławska – Lipowa oraz jednego przejścia na ulicy Lubelskiej przy Szkole Podstawowej Nr 1. Działanie obejmuje montaż znaków aktywnych solarnych z czujnikiem ruchu, które w przypadku wykrycia pieszego w polu widzenia czujników powoduje uruchomienie sygnalizacji ostrzegawczej i automatyczne zwiększenie mocy oświetlenia przejścia dla pieszych. Ponadto montaż systemu doświetlenia przejścia dla pieszych SSOD, zasilanego solarnie rozwiązania pozwalającego na oświetlanie miejsc szczególnie niebezpiecznych i niedostatecznie widocznych, a także oznakowanie poziome grubowarstwową farbą chemoutwardzalną i montaż lamp oświetleniowych  LED (80 W-100 W).

„Realizacja tego projektu jest odpowiedzią na potrzeby lokalnej społeczności ze względu na fakt, że zaplanowane do modernizacji przejścia dla pieszych są zlokalizowane w pobliżu miejsc użyteczności publicznej, gdzie ruch drogowy i pieszy jest szczególnie natężony. Są to też miejsca w których dochodziło w przeszłości do różnego rodzaju kolizji i wypadków, dlatego chcemy poprawić widoczność na tych przejściach i tym samym zwiększyć bezpieczeństwo pieszych” mówi Sławomir Plis, Burmistrz Opola Lubelskiego.

Projekt zostanie zrealizowany do końca 2020 roku. Środki na realizację projektu pochodzą z „Programu ograniczania przestępczości i aspołecznych zachowań Razem bezpieczniej im. Władysława Stasiaka na lata 2018 – 2020” MSWiA.