14.Festiwal Kina Offowego Filmoffo
Po przerwie spowodowanej pandemią powraca Festiwal Kina Offowego FILMOFFO w Opolu Lubelskim. To jedna z najstarszych i najdłużej odbywających się tego typu imprez w kraju, prezentująca kino niezależne i muzykę alternatywną.
14. edycja imprezy odbędzie się w dniach 24 i 25 lutego 2023. Do konkursu kina niezależnego, który jest głównym wydarzeniem imprezy, zgłoszono w tym roku, 70 filmów z całej Polski. Spośród nich organizatorzy wyselekcjonowali 17 tytułów, które walczyć będą o nagrodę przyznawaną przez festiwalową publiczność - statuetkę Złotego Jeża i nagrodę pieniężną. W konkursie pojawiają się filmy fabularne, dokumentalne i jedna animacja.
Jak zawsze, każdy z festiwalowych dni kończyć się będzie koncertem. Tym razem wystąpią Patrick the Pan i duet Bisz/Radex. Wstęp na wszystkie wydarzenia imprezy jest bezpłatny, na miejscu trzeba jednak odebrać specjalną wejściówkę. W ramach festiwalu odbędzie się też wystawa plakatów autorstwa Krzysztofa Iwańskiego, absolwenta łódzkiej Akademii Sztuk Pięknych na Wydziale Grafiki i Malarstwa. Na jego portfolio składają sie przede wszystkim plakaty. Eksperymentując z typografią, łączy rozwiązania zaczerpnięte z konstruktywizmu z lekcjami Bauhausu i myślą Mondriana. Typografia zajmuje w jego pracy centralne miejsce. Sprawnie łączy liternictwo z obrazami, pozwalając im przenikać się i tworzyć ściśle przemyślane, harmonijne kompozycje.
Festiwal Filmoffo to impreza odbywająca się w Opolu Lubelskim od 2006 roku. W tym czasie w ramach festiwalowych pokazów wyświetlonych zostało ponad 200 filmów offowych. Na Filmoffo grały m.in. takie zespoły jak Daria Zawiałow, Król, Fisz Emade Tworzywo, Mela Koteluk, Wojtek Mazolewski Quintet, Skubas, Ścianka, Cool Kids Of Death, Muchy, Pogodno, Kamp!, The Dumplings.
Organizatorami wydarzenia są: Gmina Opole Lubelskie, Opolskie Centrum Kultury i nieformalna grupa Sorry Film Polska.
Piątek // 24.02.2023
• Godz. 17:00
rozpoczęcie festiwalu
• Godz. 17:15 – 18:15
I blok konkursowy
• Godz. 18:15 – 18:30 / przerwa
• Godz. 18:30 – 19:45
II blok konkursowy
• Godz. 19:30
/ przerwa techniczna
• Godz. 20:15
koncert: Patrick the Pan
Sobota // 25.02.2023
• Godz. 14:00 – 15:00
III blok konkursowy
• Godz. 15:00 – 15:15 / Przerwa
• Godz. 15:15 – 16:15
IV blok konkursowy
• Godz. 16:15 – 16:30 / przerwa
• Godz. 16:30 – 17:30
V blok konkursowy
• Godz. 17:45 - rozmowa z twórcami filmów / głosowanie (sala taneczna) przerwa techniczna
• Godz. 20:00 ogłoszenie zwycięzcy Złotego Jeża Publiczności Filmoffo
• Godz. 20:30 koncert: Bisz/Radex
Koncerty:
Piotr Madej występujący pod pseudonimem Patrick The Pan to alternatywny artysta młodego pokolenia pochodzący z Krakowa.
O ludziach takich, jak on amerykanie z podziwem mówią: self-made man. Jest nie tylko tekściarzem, zdolnym kompozytorem, ale także samodzielnie realizuje nagrania i produkcję. Jego wszystkie cztery do tej pory wydane albumy zostały zostały świetnie przyjęte przez dziennikarzy oraz publiczność. Patrick miał okazję koncertować na jednych z najważniejszych festiwali muzycznych w kraju takich jak Open’er, OFF Festiwal czy Męskie Granie.
Razem ze swoim zespołem umiejętnie balansują na pograniczu elektroniki, gitarowego grania i cichego, solowego stukania w klawisze pianina. Spoiwem jest wszechobecna w muzyce i tekstach melancholia, z którą Piotr romansuje od samego początku kariery.
Kiedy nie występuje jako Patrick, koncertuje jako muzyk z Dawidem Podsiadło.
Działa prężnie również jako producent dla innych wykonawców w swoim krakowskim studiu. Współpracował między innymi z Darią Zawiałow, Andrzejem Smolikiem, Ralphem Kaminskim, Dawidem Tyszkowskim, Pauliną Przybysz, Kaśką Sochacką, Meek Oh Why’em, czy Misią Furtak.
Duet Bisz/Radex to jeden z najbardziej oryginalnych zespołów na scenie okołohiphopowej. Znani są ze swoich znakomitych tekstów oraz muzycznego, wykraczającego poza schemat, podejścia do bitów.
Zadebiutowali w 2016 roku płytą „Wilczy humor”. Album został świetnie przyjęty przez fanów, a także doceniony przez krytykę (m.in. płyta roku wg TVP Kultura czy nominacja do Fryderyka – Album roku hip-hop). Płyta dotarła do 3-ciego miejsca listy Olis – najlepiej sprzedających się albumów w Polsce. Nowy album „Duch oporu” to wielowątkowa opowieść o stanie świata. To swoisty dialog o współczesności, tego co w niej zachwyca, ale przede wszystkim, co uwiera, od pułapek cyfrowej rzeczywistości po refleksję nad masową kulturą. Album został wybrany płytą roku w plebiscycie słuchaczy radiowej Trójki (RDK).
BISZ // Jarosław Jaruszewski znany jest przede wszystkim z występów w zespole hip-hopowym B.O.K. Współpracował ponadto z takimi wykonawcami jak: Miuosh, Vixen, Tau, Vienio, Sarius i wielu innych.
Radek Łukasiewicz // oprócz działalności w duecie z Biszem jest autorem większości piosenek zespołu Pustki, jego piosenki śpiewają także m. in. Monika Brodka czy Piotr Zioła. Jest autorem wszystkich piosenek na najnowszej płycie Artura Rojka „Kundel”