Urząd Miejski w Opolu Lubelskim - oficjalny serwis

Pokaż/ukryj listę języków
piątek 22.11.2024
Imieniny Cecylii, Jonatana i Marka

Biuletyn Informacji PublicznejBIP

ePUAP

Obchody 600 lat Opola Lubelskiego

05-04-2018 / czwartek

Obecny rok jest szczególny dla Opola Lubelskiego. Obchodzimy w nim 600 lat nadania praw miejskich naszemu miastu. Co prawda historycy podaję różne daty lokowania miasta, z uwagi na to że nie zachowały się do naszych czasów dokumenty lokacyjne, większość z nich uważa że data 1418 jest najbardziej uzasadniona historycznie.

Zapraszamy na uroczystą inaugurację obchodów jubileuszu 600 lecia naszego miasta. Obchody rozpocznie konferencja "600 lat miasta Opola Lubelskiego", która odbędzie się 15 kwietnia (niedziela) o godz. 16.00 w sali kinowej OCK - ul. Lubelska 30.
Serdecznie zapraszamy wszystkich mieszkańców miasta oraz Opolan z całej Polski i zagranicy.

Plan konferencji „600 lat miasta Opole Lubelskie”

1.    Prezentacja  „600 lat Opola Lubelskiego. Historia zapisana na fotografii”

2.    Otwarcie konferencji // Burmistrz Dariusz Wróbel 

3.    Projekcja filmu // „Wspomnienie - Zdzisław Piech”

4.    Prelekcja pt. „Układ miasta”  // dr Hubert Mącik

5.    Projekcja filmu // „Wspomnienie - Eugeniusz Fijołek”

6.    Prelekcja pt. „Najważniejsze daty w historii miasta” // dr Mariusz Ausz

7.    Projekcja filmu // „Wspomnienie – Lechosław Skorek” oraz „Wspomnienie – Piotr Szczucki

8.    Występ Kamila Wrony //Andante Spianato i Wielki Polonez Es dur op. 22 Fryderyka Chopina

9.    Wystąpienia i dyskusja panelowa na temat „Historia Opola i jej  wpływ na współczesność” // moderator Hubert Mącik // wystąpienia: Halina Złotucha, Ewa Śmiech, Krzysztof Wierzyński, Krzysztof Jastrzębski, Mariusz Ausz, Albert Iwaniak

10.    Projekcja filmu // „Wspomnienie – Dariusz Wróbel

11.    Prezentacja pt. "Historia miasta wpisana w historię narodu" na podstawie Polskiej Deklaracji o Przyjaźni i Podziwie dla Stanów Zjednoczonych z 1926r.

12.    Recital muzyczny Piotra Wrony

13.    Poczęstunek

Wszyscy uczestnicy konferencji otrzymają egzemplarz nowej publikacji z historycznymi zdjęciami Opola Lubelskiego pod redakcją Pani Ewy Śmiech "600 lat Opola Lubelskiego. Historia zapisana na fotografii”.

Ponadto konferencji towarzyszyć będzie wystawa zlokalizowana na skwerze przy ul. Ogrodowej.

Poniżej przedstawiamy harmonogram imprez organizowanych w ramach obchodów 600 lecia Opola Lubelskiego

15 kwietnia /sala widowiskowa OCK/
Konferencja, która zainauguruje obchody 600-lecia o otwartej dla mieszkańców formule będzie doskonałą okazją do spotkania wszystkich miłośników miasta, związanych z nim historyków, regionalistów, działaczy społecznych, przedsiębiorców.
Podczas konferencji otwarte będą tematyczne wystawy dot. historii miasta oraz zaprezentowane zostanie nowe wydawnictwo przygotowane z okazji jubileuszu nadania praw miejskich Opolu Lub. Muzycznym akcentem będzie krótki recital akordeonowy Piotra Wrony i występ jego gości.

23 czerwca /park miejski/
Wieczór o charakterze artystyczno-rozrywkowym. W scenerii zabytkowego założenia parkowo-pałacowego odbędą się dwa odmienne w formie i gatunku muzycznym koncerty:
1.    Orkiestra Symfoniczna im. Karola Namysłowskiego w Zamościu przeniesie słuchaczy w świat współczesnego filmu. Na scenie wystąpi 45 muzyków pod batutą Tadeusza Wicherka. Ta najstarsza w Polsce orkiestra symfoniczna, założona w 1881 r. jako orkiestra włościańska, dziś składająca się z zawodowych muzyków koncertowała m. in. w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Niemczech, Austrii, Francji, Bułgarii, Rumunii, Rosji, Czechach, na Białorusi i Ukrainie oraz w wielu miastach kraju, w najbardziej prestiżowych salach koncertowych m. in.: w Filharmonii Narodowej, Sali Kongresowej PKiN, Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, w Sali Polskiej Filharmonii Bałtyckiej. Znakomici muzycy zabrzmią tym razem na profesjonalnej scenie plenerowej w parku miejskim przy ul. 600-lecia w Opolu Lubelskim.  
2.    Warszawska Orkiestra Sentymentalna to z kolei zespół przenoszący słuchaczy do czasów, w których królowały przeboje Adama Astona, Henryka Warsa czy Jerzego Petersburskiego. Wzruszające walce, namiętne tanga, skoczne polki, porywające foxtroty, rumby i slow-foxy. Grupa powstała z zamiłowania do dawnych, przedwojennych melodii i piosenek. Kontynuuje tradycję rewiowych wykonań utworów tanecznych i sentymentalnych zachowując przy tym ich naturalny i ponadczasowy czar. W wykonaniu zespołu usłyszymy takie szlagiery jak: „Umówmy się na dziś”, „Tańcz mój złoty” czy „Nikodem”. Wykonywana muzyka porwie słuchaczy do tańca, na zadaszonej i oświetlonej drewnianej podłodze.
24 czerwca /park miejski/
Drugi dzień Manufaktury Smaków zaproponuje uczestnikom gatunki muzyki bardziej preferowane przez młode pokolenie. Najpierw odbędą się prezentacje konkursowe Festiwalu Progresman 2018, podczas których zagrają wybrane drogą preselekcji młode lecz profesjonalne zespoły wokalno-instrumentalne  (rock, blues, reagge, ska, itp). Festiwal jak i dwudniowe wydarzenia podsumuje koncert gwiazdy wieczoru: Kamil Bednarek z zespołem Piąty Element.

9 września /ulice miasta, park miejski/
Do miasta zawitają sympatycy biegów oraz sami praktykujący tę dyscyplinę sportową zawodnicy. Bieg główny na dystansie 10 km. rozpocznie się w parku miejskim i przebiegać będzie ulicami miasta by ponownie przeciąć linię mety w parku. Tu na mieszkańców i gości czekać będą wydarzenia towarzyszące: biegi dla dzieci, rodzinne, zawody rowerowe i Nordic Walking. Każdy propagator zdrowego stylu życia znajdzie odpowiednią dla siebie aktywność. Impreza zorganizowana zostanie we współpracy z Fundacją Rozwoju Sportu w Lublinie.         

24-28 września Tydzień Kultury Miejskiej /OCK/
W ramach Drzwi Otwartych OCK zaprezentuje swoją bogatą ofertę a także udostępni swój obiekt do zaprezentowania całego spektrum inicjatyw kulturalnych, zajęć prowadzonych przez inne instytucje, firmy, placówki oświatowe, stowarzyszenia prowadzące w Opolu Lubelskim działalność z zakresu edukacji kulturalnej. Koncerty, wystawy, spektakle, warsztaty, pokazy itp. zdominują Opolskie Centrum Kultury.

11 listopada /OCK/
Świętując w sposób szczególny setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości zaprosimy mieszkańców miasta do udziału w Wielkim Teście Historycznym „Opole Lubelskie w Niepodległej”, w którym to zbadamy wiedzę uczestników z zakresu historii miasta w okresie 20-lecia międzywojennego, okresu okupacji, PRL i czasów współczesnych