Urząd Miejski w Opolu Lubelskim - oficjalny serwis

Pokaż/ukryj listę języków
wtorek 22.06.2021
Imieniny Pauliny, Sabiny i Tomasza

Biuletyn Informacji PublicznejBIP

ePUAP

Opole Lubelskie finalistą konkursu Samorząd PRO FAMILIA 2021

14-05-2021 / piątek

13 maja Warszawie, Burmistrz Opola Lubelskiego Sławomir Plis odebrał tytuł finalisty konkursu Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej „Samorząd PRO FAMILIA 2021”.

Gmina Opole Lubelskie znalazła się w finałowej trójce konkursu w kategorii „Gmina miejsko-wiejska”. Do udziału zgłosiło się 236 gmin, które zaprezentowały swoje osiągnięcia, a także podzieliły się planami na przyszłość. Poprzez konkurs resort rodziny chce inspirować samorządowców do podejmowania inicjatyw na rzecz wszystkich rodzin.

W konkursie nagradzano samorządy wyróżniające się działaniami w zakresie polityki prorodzinnej, które w istotny sposób przyczyniają się do poprawy komfortu życia rodzin oraz rozwoju społeczności lokalnej. Wśród elementów polityki prorodzinnej Gminy Opole Lubelskie kapituła konkursowa doceniła m.in. program „Opolska Karta Rodziny 3+”, działania zmierzające do poprawy warunków i zwiększenia dostępności do placówek takich jak żłobek i przedszkola, inwestycje w infrastrukturę rekreacyjną i sportową. Ważnym elementem działania samorządu na rzecz rodzin są placówki wsparcia dziennego, w których dzieci otrzymują pomoc pedagogiczną, psychologiczną i posiłki. Aby wspomóc politykę prorodzinną w gminie został powołany także Pełnomocnik ds. Rodziny.

- Aby polityka rodzinna była skuteczna, ważna jest współpraca rządu z gminami i organizacjami pozarządowymi. Dziś nagrodziliśmy samorządy, które zdają sobie sprawę z tego, jak ważna jest rodzina i tworzą dla niej optymalne warunki do życia. Zwycięzcom serdecznie gratuluję i liczę na kolejne wspólne działania, mające na celu podnoszenie rangi rodziny w naszym kraju – powiedziała minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg i dodała – Ważne by samorządowcy w swoich działaniach rozróżniali politykę prorodzinną od tej socjalnej. To kluczowe byśmy wspólnie działali na rzecz poprawy dobrostanu wszystkich rodzin, a nie tylko dawali oparcie tym w kryzysie.

Zwycięzcami poszczególnych kategorii konkursu zostały Miejsce Piastowe, Pleszew, Boguszów-Gorce, Otwock i Katowice.