Urząd Miejski w Opolu Lubelskim - oficjalny serwis

Pokaż/ukryj listę języków
środa 04.12.2024
Imieniny Barbary, Filipa i Krystiana

Biuletyn Informacji PublicznejBIP

ePUAP

Opole Lubelskie liderem w zakresie profilaktyki grypy

14-09-2018 / piątek

Pani Jadwiga Adamczyk, Przewodnicząca Rady Seniorów i pomysłodawczyni akcji Grypa 65+ w Opolu Lubelskim 12 września odebrała nagrodę przyznaną Gminie Opole Lubelskie przez Fundację Nadzieja dla Zdrowia.
We wrześniu w Warszawie odbyła się X-ta Debata Flu Forum, podczas której spotkali się przedstawiciele instytucji zdrowia publicznego, autorytety medyczne, pracownicy ochrony zdrowia, władze samorządowe, pracodawcy oraz media. Podczas wydarzenia eksperci Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy nagrodzili samorządy, które realizują programy zdrowotne z zakresu profilaktyki grypy. Wśród nich znalazło się Opole Lubelskie. W debacie uczestniczyła Pani Jadwiga Adamczyk – pomysłodawczyni i akcji darmowych szczepień dla seniorów w Gminie Opole Lubelskie. Pani Jadwiga odebrała także statuetkę „Lider w zakresie profilaktyki grypy”.

„To już drugie podobne wyróżnienie dla samorządu Opola Lubelskiego za naszą akcję. Poprzednio zostaliśmy nagrodzeni jako „Nowy Lider” a teraz miałam przyjemność odbierać statuetkę dla „Lidera” profilaktyki grypy. Najważniejsze jednak nie są nagrody, a to, że program funkcjonuje cyklicznie już od czterech lat i cieszy się dużą popularnością wśród naszych seniorów” – mówi Pani Jadwiga Adamczyk.

Samorządy Opola Lubelskiego od czterech lat realizuje i finansuje program Grypa 65+ zainicjowany przez opolską Społeczną Radę Seniorów. Dzięki niemu ok. 300 mieszkańców w wieku 65+ zyskuje dostęp do darmowych szczepień przeciwko grypie. Aktualnie trwa czwarta edycja programu.

Aktywności podjęte przez nagrodzonych podczas tegorocznego Flu Forum przyczyniają się do popularyzacji szczepień przeciw grypie. Działania samorządów mobilizują również inne jednostki do wdrażania projektów walki z grypą. Eksperci Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy liczą na to, że samorządy będą kontynuowały promocję profilaktyki grypy i zachęcały mieszkańców do szczepienia – szczególnie osoby leczące się z powodu przewlekłych chorób układu krążenia, układu oddechowego oraz cukrzycy, seniorów, dzieci i kobiety w ciąży.

„Samorządy terytorialne najlepiej znają potrzeby swoich mieszkańców. Co więcej, bardzo często same ponoszą konsekwencje grypy płacąc za leczenie jej powikłań, które często wymagają hospitalizacji. Doceniając społeczny aspekt profilaktyki grypy działają z coraz większym zaangażowaniem. Grypa to groźna choroba, dlatego każdego roku wyróżniamy pracę lokalnych władz w zakresie zwalczania grypy. Dzięki programom realizowanym przez samorządy, co roku w całej Polsce zostaje zaszczepionych ok. 200 tys. osób, w tym głównie osoby z grup ryzyka” – mówi prof. dr hab. n. med. Adam Antczak, przewodniczący Rady Naukowej Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy.