Urząd Miejski w Opolu Lubelskim - oficjalny serwis

Pokaż/ukryj listę języków
niedziela 29.12.2024
Imieniny Dawida, Jonatana i Tomasza

Biuletyn Informacji PublicznejBIP

ePUAP

"Pal się ogniu jasno" - międzypokoleniowe spotkanie harcerzy

07-02-2019 / czwartek

Międzypokoleniowe spotkanie z okazji wydania śpiewnika harcerskiego "Pal się ogniu jasno" 100 piosenek na 100-lecie utworzenia ZHP, odbyło sie 6 lutego się w Opolskim Centrum Kultury.

W spotkaniu uczestniczyły seniorki z byłego Hufca Opole Lubelskie czyli inicjatorki spotkania, a zarazem autorki  śpiewnika harcerskiego „Pal się ogniu jasno” oraz zaproszeni goście.
W 2018 roku obchodziliśmy dwie bardzo ważne rocznice: stulecie odzyskania Niepodległości przez Polskę oraz setną rocznicę powstania ogólnopolskiego Związku Harcerstwa Polskiego. Autorki postanowiły  wnieść skromny wkład w uczczenie tych wydarzeń, przygotowując niniejszy śpiewnik. Pomysł ten zrodził się jesienią 2016 roku podczas spotkania przy harcerskim ognisku w Niezdowie. Chcąc ocalić od zapomnienia piosenki harcerskie, które były najczęściej śpiewane w ich drużynach.

Organizatorem i wydawca śpiewnika jest Opolskie Centrum Kultury. Partnerem jest Województwo Lubelskie. Lubelskie Smakuj Życie.
Publikacja powstała przy wsparciu: Gminy Opole Lubelskie, Gminy Poniatowa, Gminy Karczmiska, Gminy Józefów nad Wisłą, Gminy Chodel, Gminy Wilków oraz Gminnej Biblioteki i Domu Kultury w Łaziskach.

Publikacja – śpiewnik harcerski „Pal się ogniu jasno”, została przygotowana i wydana w celu upamiętnienia stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę oraz setnej rocznicy powstania ogólnopolskiego  Związku Harcerstwa polskiego. Jest to wkład instruktorek harcerskich – seniorek z byłego Hufca Opole Lubelskie w uczczenie tych wydarzeń.
Śpiewnik ma na celu ocalenie od zapomnienia piosenek harcerskich  wywodzących się zarówno z okresu skautingu II Rzeczpospolitej, II wojny światowej jaki i okresu po 1956 roku kiedy reaktywowano Związek Harcerstwa Polskiego.
W publikacji występują zarówno  utwory o charakterze patriotycznym, podniosłym wykonywane podczas ważnych uroczystości państwowych czy harcerskich, jak również zwykle śpiewane przy harcerskich ogniskach.
Publikacja to także hołd oddany tym wszystkim, którzy przez długie lata poświęcali swój cenny czas w służbie patriotycznego wychowania dzieci i młodzieży.

Inicjatorkami przedsięwzięcia są Panie: Kazimiera Malon, Ewa Iskra i Zofia Husson