Urząd Miejski w Opolu Lubelskim - oficjalny serwis

Pokaż/ukryj listę języków
środa 25.12.2024
Imieniny Anety, Glorii i Piotra

Biuletyn Informacji PublicznejBIP

ePUAP

Wernisaż II Pleneru Malarskiego „Opole Lubelskie – w poszukiwaniu dawnych klimatów”

13-07-2016 / środa

II PLENER MALARSKI
„OPOLE LUBELSKIE – W POSZUKIWANIU DAWNYCH KLIMATÓW”

4-15 lipca 2016r.

II Plener Malarski "Opole Lubelskie-w poszukiwaniu dawnych klimatów" rozpoczął się 4 lipca w „Sadybie Rozalin”, urokliwej miejscowości położonej w bliskim sąsiedztwie Opola Lubelskiego. To właśnie te tereny i krajobrazy wybrano jako inspirację dla twórczości uznanych artystów. Opole Lubelskie, a także okolice charakteryzuje bardzo urokliwy klimat, posiadamy wiele zabytków architektonicznych, które na pewno zainspirują artystów do oddania dawnego klimatu.

Możemy spodziewać się, że podczas tego przedsięwzięcia powstaną prace o wysokim poziomie artystycznym. Twórców, którzy wezmą udział w plenerze wybrał komisarz pleneru pan Michał Smółka. Efekty pracy będzie można zobaczyć podczas wernisażu poplenerowego 14 lipca w Muzeum Multimedialnym przy ul. Strażackiej 1 w Opolu Lubelskim.

Organizatorem II Pleneru Malarskiego jest Opolskie Centrum Kultury i Gmina Opole Lubelskie.

Sponsorem: Sadyba Rozalin.

W II plenerze malarskim biorą udział docenieni artyści z całej Polski:
Mira Skoczek Wojnicka , Iwo Birkenmajer, Bogdan Warowny, Anna Kaczor
Michał Smółka- komisarz pleneru.
Poniżej przedstawiamy Państwu sylwetki artystów:

Komisarz Pleneru: p. Michał Smółka- Uprawia malarstwo sztalugowe, pastelowe i akwarelowe.
W Kazimierzu Dolnym prowadzi Galerię DWA ŚWIATY ,jest jednym z założycieli „ Kazimierskiej Konfraterni Sztuki” .Jest członkiem założycielem Stowarzyszenia Akwarelistów Polskich . Organizował kilka ogólnopolskich plenerów malarskich .W jego twórczości bardzo ważne są podróże artystyczne między innymi do Włoch, Egiptu, na Krym , Madagaskar i Zanzibar.

Ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Krakowie , Wydział Grafiki Katowice . Uczeń Jerzego Dudy Gracza ,Romana Nowotarskiego, Bronisława Chromego. Dyplom 1983r . Bierze udział w wystawach krajowych i zagranicznych , uczestniczy w wielu plenerach malarskich . Jego prace znajdują się w zbiorach muzealnych, prywatnych w Polsce ,Wielkiej Brytanii ,Włoszech ,Szwajcarii , Niemczech , USA i Watykanie. Od wielu lat artysta wspiera obrazami aukcje charytatywne na przykład „Bliźniemu Swemu” Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta, i „Wielką Aukcję Współczesnej Sztuki Polskiej „w Nowym Jorku.

p. Anna Kaczor - Mieszka i maluje w Wejherowie. Ukończyła Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Supraślu , później Wydział Edukacyjno-Filozoficzny,tamże podyplomowe studia Sztuka- w zakresie edukacji artystycznej .Na Uniwersytecie Gdańskim-Ekologię i Etykę. Jest autorką wielu wystaw indywidualnych i zbiorowych.

p. Bogdan Warowny- W latach 1972-1977 ukończył Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Łazienkach Królewskich w Warszawie. Studiował na Warszawskiej w latach 1977-1982. Uzyskał dyplom w pracowni prof. Jana Tarasina w 1982r. i aneks z grafiki w pracowni prof. Haliny Chrostowskiej. W latach 1989-1995 współpracował z domem aukcyjnym „Gulf Shore Auction Company” na Florydzie (USA). W 2010 r. wykonał obraz Pana Jezusa do ołtarza zaprojektowanego przez Tylmana z Gameren w Kościele Świętego Krzyża w Warszawie, a w roku 2011 wykonał do tego samego ołtarza obraz Świętej Genowefy patronki Paryża. Obrazy artysty można również podziwiać w prywatnych kolekcjach na całym świecie między innymi we Francji, Niemczech, Holandii, Hiszpanii, USA, Japonii, Szwecji, Argentynie, Maroko.

p. Iwo Birkenmajer- Malarz, rzeźbiarz, pastelista, rysownik, poeta. Mieszka w Krakowie.

Członek ZPAP od 1995 r. Należy również do AKWE, SPP, AIAP i Klubu Polarnego. Wyróżniony w kilku konkursach polskich i zagranicznych, m.in. w XIX, XX i XXIV Premio Firenze (Florencja 2001, 2002, 2006) i na wystawach "Mały Format 2013", „Mały Format 2014” Okręgu Krakowskiego ZPAP. W 2005 roku otrzymał nagrodę Ministra Kultury i Sztuki. Swoją twórczość prezentował w Polsce, a także, między innymi: we Francji (Paryż, Collioure, Tours), Włoszech (Rzym, Florencja), USA (Nowy Jork), Danii, Holandii, Niemczech (Norymberga, Kolonia), Austrii (Wiedeń), Hiszpanii (Segowia), Belgii (Bruksela), Szwajcarii (Genewa), na Chorwacji (Zagrzeb). Brał udział w więcej niż 200-stu wystawach, z czego, w ponad stu indywidualnych.

p. Mira Skoczek-Wojnicka- Urodzona w Krakowie w 1959 r. Studia na ASP w Krakowie, Wydział Grafiki. Dyplom w 1984 r. w pracowni wklęsłodruku i litografii. W 1994 studia podyplomowe z zakresu konserwacji architektury na wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej.

Członek ZPAP i SMTG / Member of ZPAP and SMTG association – Cracow.  Uprawia malarstwo, rysunek i grafikę.

Zapraszam serdecznie
Beata Wojewoda-Teresińska
Opolskie Centrum Kultury