Urząd Miejski w Opolu Lubelskim - oficjalny serwis

Pokaż/ukryj listę języków
sobota 10.12.2022
Imieniny Daniela, Bohdana i Julii

Biuletyn Informacji PublicznejBIP

ePUAP

Złożenie kwiatów na cmentarzu wojennym przy ul. Leśnej

04-10-2022 / wtorek
Dziś na cmentarzu wojennym przy ulicy Leśnej w Opolu Lubelskim odbyła się wizyta delegacji Austriackiego Czarnego Krzyża i przedstawicieli Konsulatu Austrii w Lublinie.
 
W uroczystym złożeniu kwiatów przy pomniku upamiętniającym żołnierzy armii austro-węgierskiej i rosyjskiej, którzy polegli podczas walk w okolicach Opola Lubelskiego wczesną jesienią 1914 roku i wiosną 1915 roku, wzięli także udział Burmistrz Opola Lubelskiego Sławomir Plis, Zastępca Burmistrza Waldemar Gogół, Pan Jan Goldman a także radni Rady Miejskiej Radosław Śpiewak i Romuald Śliwa oraz Pani Sołtys Woli Rudzkiej Jolanta Sochalska.
 
Renowacja cmentarza przy ulicy Leśnej w Opolu Lubelskim odbyła się w latach 2009 – 2012, staraniem Gminy Opole Lubelskie przy finansowym wsparciu Austriackiego Czarnego Krzyża oraz Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego w Lublinie. Cmentarz ten w 2011 roku został uznany przez Wojewodę Lubelskiego za obiekt grobownictwa wojennego.
 
Austriacki Czarny Krzyż to organizacja powstała w 1919, mająca swoją siedzibę w Wiedniu i zajmująca się utrzymaniem oraz budową cmentarzy i grobowców dla ofiar cywilnych, prześladowań politycznych oraz żołnierzy oraz opieką nad cmentarzami wojskowymi z okresu I wojny światowej (nie tylko z mogiłami żołnierzy armii austro-węgierskiej).