Urząd Miejski w Opolu Lubelskim - oficjalny serwis

Pokaż/ukryj listę języków
poniedziałek 25.11.2024
Imieniny Elżbiety, Katarzyny i Klemensa

Biuletyn Informacji PublicznejBIP

ePUAP

Narada Obywatelska w Opolu Lubelskim zakończona

25-03-2016 / piątek

W marcu zakończyła się w Opolu Lubelskim narada obywatelska na temat: Atrakcyjne centrum Opola Lubelskiego.

Spotkania mieszkańców były okazją do wypowiedzi o przyszłości centrum miasta. Podczas narady składającej się z czterech warsztatowych spotkań, grupa mieszkańców omówiła najważniejsze kwestie związane z centrum oraz opracowała rekomendacje społeczne wskazujące pomysły kierunku zmian, które przedstawione zostaną na wysłuchaniu publicznym społeczności Opola Lubelskiego. Owocem narady obywatelskiej są rekomendacje, które zostaną przekazane  na ręce Burmistrza Dariusza Wróbla w kwietniu br.

Na czym polegała NARADA OBYWATELSKA?

Narada obywatelska to spotkania przedstawicieli lokalnej społeczności  Opola Lubelskiego, które obejmowały cztery warsztatowe zajęcia w grupach. Tematyka spotkań dotyczyła sytuacji centrum miasta, wskazania jakie obszary wymagają zmian i w jakim kierunku powinny być te zmiany wprowadzane.

Na każdym spotkaniu uczestnicy  coraz głębiej w omawiali zagadnienia,  zapoznawali się z materiałami informacyjnymi, spotykali z  ekspertami.  W trakcie warsztatów mieszkańcy rozmawiali  o tym, na czym im zależy, czego się obawiają, a na koniec formułowali rekomendacje. Każde z czterech spotkań wiązało się z odrębnym tematem oraz ekspertem.

W trakcie pierwszego spotkania (28.01) mieszkańcy zwracali uwagę na rzeczy, które im się podobają, a które nie podobają w centrum. Było ich bardzo dużo, więc zostały podzielone tematycznie. Ekspertem zaproszonym na spotkanie  był Pan Hubert Mącik.

Drugie spotkanie poświęcone było transportowi i bezpieczeństwu w Opolu Lubelskim oraz funkcjom poszczególnych miejsc w centrum. Doprecyzowano to, co padało na spotkaniu pierwszym. Zaproszonymi ekspertami byli przedstawiciele Powiatowej Komendy Policji z Wydziału Ruchu Drogowego oraz Wydziału Prewencji.

Narada trzecia poświęcona była  kolejnym sprawom, które były dla uczestników ważne:” jak gmina może oraz powinna wspierać remonty kamienic” oraz „jak sprawić, by ulice w centrum „zapraszały” do spacerów i były atrakcyjne nie tylko dla mieszkańców, ale również osób przyjezdnych”. Zaproszonym ekspertem był po raz kolejny Pan Hubert Mącik.

Ostatnie czwarte spotkanie (10.03) w pełni poświęcone było dopracowaniu pomysłów i spisaniu ostatecznych rekomendacji, które wybrani przedstawiciele grup uczestników będą prezentować w trakcie wysłuchania publicznego.

Widać, że im dłużej o czymś rozmawiano, tym  pomyły były coraz lepsze. Dzięki temu zarówno urząd, jak i pozostali mieszkańcy, będą mieli wystarczająco dużo informacji, by odnieść się do wypracowanych propozycji.

Wśród wypracowanych rekomendacji znalazły się, m.in.:

  1. Ograniczenie tranzytu samochodów ciężarowych przez centrum miasta
  2. Aktywny wypoczynek w „Małpim gaju”
  3. Zastąpienie naziemnych linii elektrycznych instalacją podziemną
  4. Zadbany skwer na Starym Rynku
  5. Parking z elementami zieleni - skwer przy ul. Stary Rynek 
  6. Uporządkowanie Małego Targu
  7. Poprawa wizerunku ul. Nowy Rynek
  8. Przygotowanie programu wsparcia remontu kamienic
  9. Remont ul. Piekarskiej
  10. Odremontowanie ul. Długiej - fragment od ul. Kościelnej do ul. Józefowskiej
  11. Miejsca parkingowe w centrum miasta
  12. Zagospodarowanie terenu po starych toaletach
  13. Wprowadzenie opłat parkingowych w mieście
  14. Zamontowanie spójnych elementów małej architektury nawiązujących do historycznego charakteru miasto. 

Pomysły wypracowane w trakcie narady obywatelskiej będą przedstawiane na otwartym spotkaniu, czyli na wysłuchaniu publicznym. Będzie mógł w nim wziąć udział każdy mieszkaniec gminy Opole Lubelskiej. Po przedstawieniu rekomendacji narady obywatelskiej, przyjdzie pora na głosowanie. W ten sposób mieszkańcy wskażą pomysły, które uznają za najbardziej potrzebne. Wynik głosowania zostanie przekazany władzom. Taka forma dyskusji znakomicie sprawdza się w krajach zachodnich takich jak Dania czy Szwajcaria. Narady obywatelskie organizowano również w Polsce, m.in. w Rejowcu Fabrycznym, Rykach, Poniatowej czy w Opolu Lubelskim w 2014 roku.

Projekt „Narady obywatelskie – uczenie przez doświadczenie”  wspólnie z mieszkańcami Opola Lubelskiego realizowany jest przez Fundację Pole Dialogu i Urząd Miejski Opola Lubelskiego  w ramach  programu Obywatele dla Demokracji, finansowanego w z funduszy EOG.

Mieszkańcy, którzy wspólnie z przedstawicielami Urzędu Miejskiego oraz trenerami fundacji Pole Dialogu wypracowali rekomendacje serdecznie zapraszają wszystkich na WYSŁUCHANIE PUBLICZNE w dniu 06.04.2016 r. o godz. 17.30, do Opolskiego Centrum Kultury, do sali kinowej.