Urząd Miejski w Opolu Lubelskim - oficjalny serwis

Pokaż/ukryj listę języków
niedziela 22.12.2024
Imieniny Bożeny, Franciszki i Zenona

Biuletyn Informacji PublicznejBIP

ePUAP

9 edycja Festiwalu Filmoffo

08-04-2016 / piątek

W dniach 15-16 kwietnia 2016 roku odbędzie się kolejna, dziewiąta edycja, jednego z najstarszych festiwali kina offowego w Polsce.

Festiwal Filmoffo organizowany jest w Opolu Lubelskim od 2006 roku. Głównym punktem programu jest konkurs filmów niezależnych walczących o nagrodę pieniężną oraz statuetkę Złotego Jeża przyznawaną przez festiwalową publiczność. W tym roku komisja selekcyjna do konkursu zakwalifikowała 18 tytułów spośród blisko stu zgłoszeń z całej Polski. Są to zarówno filmy fabularne jak i dokumenty i animacje. Etiudy studenckie i filmy amatorskie. Podczas festiwalu odbywają się panele dyskusyjne z twórcami filmów którzy osobiście opowiadają o swoich produkcjach i spotykają się z publicznością.
Każdy z dwóch festiwalowych dni kończą koncerty. W ubiegłych latach na scenie filmoffo grali m.in. Mela Koteluk, Ścianka, Skubas, Pogodno, Kamp, Fisz Emade Tworzywo, Wojtek Mazolewski Quintet. Tym razem wystąpi duet Smolik / Kev Fox oraz grupa Kobiety.

Ponadto podczas trwania festiwalu zobaczyć będzie można wystawę DUNIA.PL – są to fotografie Pawła i Natalii Dunii, autorów bloga i strony internetowej o dalekich podróżach. Zaprezentowane zostaną fotografie z Afryki, Indii, Birmy, Indonezji i Pakistanu.
Tegorocznym gościem specjalnym festiwalu będzie Aneta Kopacz – autorka nominowanego do Oscara filmu dokumentalnego „Joanna”. Film ten zostanie zaprezentowany jako pokaz specjalny, po którym odbędzie się spotkanie z reżyserką.
W ramach dziewiątej edycji Filmoffo odbywają się też dwa dodatkowe cykle filmowe. Pierwszy zatytułowany „Bomba Film na Filmoffo” prezentowany jest już od 13 marca, podczas niedzielnych, darmowych pokazów w kinie OCK. Jego program stanowią filmy z katalogu firmy dystrybucyjnej Bomba Film – niemiecki dramat wojenny „Między światami”, francusko-niemieco-norweski film „1001 gramów”, węgierski „Parking” i polsko-niemiecko-węgierskie „Zdjęcie”.
Drugim cyklem filmowym proponowanym przez organizatorów od kilku edycji jest cykl „Giganci Poslkiego Offu” w którym wyświetlane są filmy najważniejszych postaci polskiego kina niezależnego. Bohaterem tegorocznej edycji jest Bodo Kox.
Organizatorzy imprezy przygotowali w tym roku także wspólnie z Fundacją Teatrikon warsztaty rozwojowo- motywacyjne dla młodzieży - "Odważ się! Aktywuj się!", których założeniem jest rozpoznanie swoich wartości, określenie celów i zaplanowanie, jak te cele osiągnąć. Poprowadzi je Dariusz Figura - zapalony działacz, uczestnik wielu projektów animacyjnych, doświadczony w pracy z młodzieżą, oraz w koordynowaniu prac projektowych doradca, couch oraz metor, założyciel Domu Kultury Narnia, prezes Fundacji Teatrikon, stały współpracownik Warsztatów Kultury w Lublinie, Inicjator Spotkań Teatralnych „Zwierciadła” i koordynator stale rosnącej liczby projektów kulturalnych.

Dodatkowe informacje:
www.facebook.com/filmoffo

 

Kobiety
Kobiety przynależą do trójmiejskiej sceny alternatywnej, ale zawsze miały piosenkowy, popowy sznyt i doskonałe teksty - proste, ale wieloznaczne i poetyckie. Liderem i założycielem Kobiet jest Grzegorz Nawrocki, którego głos możecie także kojarzyć z pierwszej składanki gwiazdorskiego składu Yugoton. Grał też m.in. na słynnej płycie Kur "P.O.L.O.V.I.R.U.S".
Kobiety wydały dotąd pięć płyt, ostatnia ukazała się we wrześniu 2015 roku i nosi tytuł „Podarte sukienki”. Tak o płycie pisał na swoim blogu Bartek Chaciński: „Cały nowy album zespołu Nawrockiego to dowód, jak daleko przesunęła się przez lata granica tego, co wypada wciąż nazwać popem. A zarazem kolejny dowód na to, że w Polsce tylko w Trójmieście opanowali sztukę tworzenia muzyki o jakiejś względnej harmonii między yin i yang – między emocjami męskimi i kobiecymi, między melancholią i optymizmem, między wkurzeniem i błogostanem. Tutaj tragiczne albo negatywne historie, wszystkie złe newsy świata mają jakiś zaskakująco odległy charakter”.

Smolik/Kev Fox

Smolik // Kev Fox to nowy projekt w który zaangażowany jest Andrzej Smolik oraz jego przyjaciel, songwriter z Menchesteru, Kev Fox.
Dwie indywidualności, które łączy niesamowita pasja do pokonywania granic i odkrywania nowych przestrzeni artystycznych. Poznali się pięć lat temu na koncercie w Warszawie i natychmiast zamknęli się na klika dni w studiu, żeby dać upust wzajemnym fascynacjom muzycznym. W efekcie powstał utwór L.O.O.T., który znalazł się na płycie „4” Smolika.
Postać Keva Foxa jest wciąż otoczona aurą tajemniczości, co ma swoje źródło w charakterystyce komponowanej przez niego muzyki. Współpraca ze Smolikiem przy nagrywaniu utworu “L.O.O.T." tylko pomogła mu w kreowaniu własnej przestrzeni na naszym rodzimym rynku muzycznym. Kev Fox współpracował też m.in. ze Skubasem.
Projekt Smolik // Kev Fox to misternie skonstruowane, pełne melancholii melodie, niepowtarzalny, hipnotyzujący, silny wokal Fox’a przeciwstawiony minimalistycznemu brzmieniu gitary, oraz charakterystycznemu brzmieniu instrumentów klawiszowych, za które odpowiada Smolik.
W recenzji płyty na stronie www.deathmagnetic.pl Mofo pisał o albumie duetu: „Nie ma najmniejszej wątpliwości, iż jest to pozycja obowiązkowa dla fanów delikatnego gitarowego grania, polana lekko nostalgicznym sosem. Z pewnością można stwierdzić iż jest to najbardziej dojrzały Polski album w ciągu ostatnich kilku, jak nie kilkunastu lat. Wciąga, uzależnia i nie pozwala o sobie zapomnieć. Idealna porcja muzyki, na zimne jesienne wieczory. Takich albumów potrzeba w dzisiejszych czasach, szczególnie na rodzimym podwórku. Niezwykła podróż w magiczne i subtelne rejony”.

Program godzinowy:

Piątek 15.04.
• Godz. 17:00 – rozpoczęcie festiwalu
• Godz. 17:15 – 17:40 - I blok konkursowy
• Godz. 17:40 – 18:00 – przerwa
• Godz. 18:00 – 19:30 – pokaz filmu Joanna i spotkanie z Anetą Kopacz
• Godz. 19:30 – przerwa techniczna
• Godz. 20:00 – koncert: Smolik // Kev Fox
• Godz. 21:30 – afterparty – Piwiarnia Marzycieli (ul. Targowa 1)

Sobota 16.04.
• Godz. 12:00 – warsztaty Teatrikon (sala taneczna)
• Godz. 12:30 – 13:15 – Pokaz specjalny z cyklu Giganci Polskiego Offu:
Marco P. i złodzieje rowerów reż. Bodo Kox
• Godz. 13:15 – 13:30 – przerwa
• Godz. 13:30 – 14:30 – II blok konkursowy
• Godz. 14:30 – 14:45 – przerwa
• Godz. 14:45 – 15:45 – III blok konkursowy
• Godz. 15:30 – 15:45 – przerwa
• Godz. 15:45 – 16:45 – IV blok konkursowy
• Godz. 16:45 – 17:00 – przerwa
• Godz. 17:00 – 17:30 – spotkanie z twórcami filmów
• Godz. 17:30 – 18:30 – V blok konkursowy
• Godz. 18:30 – głosowanie, przerwa
• Godz. 19:30 – ogłoszenie zwycięzcy Złotego Jeża Publiczności Filmoffo
• Godz. 20:00 – koncert: Kobiety
• Godz. 21:30 – afterparty: Piwiarnia Marzycieli (ul. Targowa 1)

Bloki konkursowe:

Blok I 72’
Dawno temu na Śląsku reż. Tomasz Protokowicz / fab. / 16 min.
Katanka reż. Maja Turek / dok. / 26 min.
Poli reż. Łukasz Kamiński / fab. / 29 min.

Blok II 62’
Jedyne wyjście reż. Piotr Domalewski / fab. / 19 min.
Drumla reż. Tomasz Pawlak / anim. / 12 min.
Zabicie ciotki reż. Mateusz Głowacki / fab. / 30 min.

Blok III 56’
W stronę reż. Alex Casianov / fab. / 18 min.
Zadanie elementarne reż. Maciej Cendrowski / fab. / 27 min.
Nóż w wozie reż. Vita Drygas / dok. / 11 min.

Blok IV 76’
Dzień dobry reż. Milena Dutkowska / fab. / 9 min.
Źle nam z oczu patrzy reż. Arek Biedrzycki / fab. / 25 min.
Afekt reż. Małgorzata Suwała / fab. / 19 min.
Antek reż. Sylwia Galon / fab. / 20 min.

Blok V 60’
Honor reż. Mateusz Żeglińki / fab. / 9 min.
Mirrors reż. Zofia Lubińska i Mai Bui Ngoc / anim. / 2 min.
Paryżanka reż. Stefan Łazarski / fab. / 19 min.
Stadium postaci reż. Rafał Makolądra / dok. / 20 min.
Przekaz do młodych reż. Martyna Tomczyk i Mateusz Wyszogrodzki / dok. / 6 min.