Urząd Miejski w Opolu Lubelskim - oficjalny serwis

Pokaż/ukryj listę języków
sobota 23.11.2024
Imieniny Adeli, Felicyty i Klemensa

Biuletyn Informacji PublicznejBIP

ePUAP

Nowi inwestorzy i nowe miejsca pracy

13-01-2017 / piątek

Aż trzech nowych inwestorów zewnętrznych pozyskała Gmina Opole Lubelskie jeszcze w 2016 roku. Dopiero teraz jednak inwestycje te są na tak zaawansowanym etapie, że można o nich mówić głośno.

„Możemy już śmiało stwierdzić, że pierwszy rok działalności Centrum Obsługi Inwestora przynosi realne i wymierne korzyści. Dzięki sprawnemu działaniu i dobrej współpracy z inwestorami doprowadziliśmy do sprzedaży ponad 6 hektarów gruntów, a sprzedaż kolejnych gruntów jest aktualnie finalizowana. Na tych terenach w 2017 roku powstaną trzy duże zakłady produkcyjne, a co za tym idzie kilkadziesiąt nowych miejsc pracy dla mieszkańców” mówi Dariusz Wróbel – Burmistrz Opola Lubelskiego.  

Firmy o których mówi burmistrz to Algaenautic Sp. z o.o., Abopart i Makofrost. Priorytetem i misją firmy Algaenautic Sp. z o.o. jest wyszukiwanie nowatorskich rozwiązań proekologicznych, których wdrożenie możliwe będzie w Polsce i na świecie. Dokładne badania i analizy pozwoliły wyspecjalizować się firmie w zakresie opracowywania innowacyjnej technologii pozyskiwania i wykorzystania alg. Firma zajmuje się także opracowywaniem i testowaniem optymalnych metod hodowli alg oraz projektowaniem modeli ekonomicznych i ich implementacją w różnych gałęziach przemysłu. Z kolei firma Abopart - to jedyny w Polsce producent ścian mobilnych w technologii niemieckiej firmy abopart Viol und Partner GmbH & Co.K. Produkuje systemy mobilnych ścian działowych, ścian przesuwnych, akustycznych i szklanych. Jest w tej dziedzinie liderem na rynku polskim. Firma Makofrost działa w branży przetwórstwa owocowo-warzywnego.

W pierwszej fazie wszystkie trzy firmy łącznie utworzą kilkadziesiąt miejsc pracy, a docelowo po rozwinięciu działalności, w perspektywie kilku najbliższych lat będzie ich ponad 100. Firma Algaenautic planuje wybudować budynki produkcyjne na obszarze 42 000 m2  oraz pomieszczenia biurowe na 2000 m2. Abopart planuje wybudowanie budynków o powierzchni ok. 1300m2 .

Nowi inwestorzy to efekt wielu skoordynowanych ze sobą działań jakie gmina prowadzi od kilku już lat. Jako ich początek można wskazać uchwalenie w 2014 roku Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego Gminy Opole Lubelskie w obszarze administracyjnym miasta a następnie wszczęcie procedury i uchwalenie Planu Zagospodarowania Przestrzennego Miasta w południowo – wschodniej części Opola Lubelskiego, przy ulicy Owocowej. Pierwszy dokument musi posiadać każda gmina, ale drugi dokument nie jest obowiązkowy. Gmina Opole Lubelskie zdecydowała się na przeprowadzenie całej procedury i uchwalenie planu, co w sposób zdecydowany skraca potencjalnym inwestorom cały proces inwestycyjny. Dzięki temu dokumentowi duże tereny rolne położone w południowo-wschodniej części miasta, przy ul. Owocowej i w niedalekiej odległości od DW 747, dotąd niewykorzystywane, stały się terenami objętymi w planie kategorią produkcja i usługi co oznacza, że możliwe jest na nich wybudowanie zakładów produkcyjnych.

 

Równolegle w latach 2014-2015 gmina realizowała duży projekt unijny pt. „Nowa marka –silny region – kompleksowa budowa marki regionu Opola Lubelskiego”. To w ramach tego projektu powstał dokument strategiczny określający kierunki rozwoju marki, opracowano logotyp wraz z hasłem „Owocne Inwestycje” i zrealizowano szereg innych działań promocyjnych (m.in. witacze, filmy promocyjne, publikacje, portal dla przedsiębiorców, ofert inwestycyjne).

Jednym z końcowych działań projektu było także utworzenie Centrum Obsługi Inwestora. Biuro które mieści się na ul. Strażackiej otworzone zostało w 2016 roku. Jego zadaniem jest stała koordynacja informacji pomiędzy Gminą Opole Lubelskie a wojewódzkimi biurami obsługi inwestorów. COI świadczy także kompleksową pomoc inwestorom w zakresie pozyskiwania gruntów i uzyskaniu wszelkich niezbędnych dokumentów, towarzysząc inwestorowi przez cały okres procesu inwestycyjnego.  

„Tak duże zainteresowanie inwestorów to dowód na to, że tworzymy bardzo przyjazny klimat dla inwestycji, głównie dzięki elastycznemu podejściu do planowania przestrzennego i profesjonalnej i kompleksowej pomocy inwestorom na każdym etapie procesu inwestycyjnego za pośrednictwem Centrum Obsługi Inwestora. To jednak dopiero początek naszych działań w tym zakresie. Mocno zaawansowane są prace nad utworzeniem Strefy Aktywności Gospodarczej – przygotowujemy właśnie wniosek o pozyskanie funduszy unijnych na ten cel. Wiele  działań skupionych na przedsiębiorcach zawiera w sobie także projekt rewitalizacyjny. Prowadzimy też rozmowy z kolejnym dużym inwestorem zewnętrznym” mówi Dariusz Wróbel.