10. Festiwal Kina Offowego Filmoffo
Wielkimi krokami zbliża się 10. edycja Festiwalu Kina Offowego FILMOFFO w Opolu Lubelskim. To jedna z najstarszych i najważniejszych tego typu imprez w województwie Lubelskim, prezentująca kino niezależne i muzykę alternatywną.
Festiwal odbywa się w ostatni weekend lutego jednak już miesiąc wcześniej rozpoczęła się prezentacja cyklu Bomba na Filmoffo w ramach którego pokazywane są profesjonalne pełnometrażowe fabuły nagradzane na najważniejszych międzynarodowych festiwalach. Było to filmy z Francji, Begii oraz Bośni i Hercegowiny. Wśród nich m.in. ostatni film Andrzeja Żuławskiego – „Kosmos”.
Do konkursu kina niezależnego który jest głównym wydarzeniem imprezy zgłoszono w tym roku 119 filmów z całej Polski. Spośród nich organizatorzy wyselekcjonowali 16 tytułów które walczyć będą o nagrodę przyznawaną przez festiwalową publiczność - statuetkę Złotego Jeża i nagrodę pieniężną w wysokości 1 tys. zł. Są to zarówno filmy fabularne, dokumentalne, animowane ale w konkursie znalazły się też 2 dokumenty fikcyjne.
Znane są już także zespoły które wystąpią na tegorocznym festiwalu. Tym razem wystąpią Daria Zawiałow oraz zespół The Dumplings. W ramach festiwalu odbędzie się też wystawa „Projekt Plakiat” oraz spotkanie z jej autorem - Maksem Bereskim. Plakaty Bereskiego przypominają nam, że dawno, dawno temu Polska Szkoła Plakatu świętowała urodzaj kreatywności i zaskakiwała inteligencją. Twórca Plakiatu udowadnia, że ciągle jest w plakatowej przestrzeni miejsce na twórców, którzy są jednocześnie nałogowymi kinomanami.
Festiwal Filmoffo to impreza odbywająca się w Opolu Lubelskim od 2006 roku. W tym czasie w ramach festiwalowych pokazów wyświetlonych zostało ponad 150 filmów offowych. Na Filmoffo grały takie zespoły jak Fisz Emade Tworzywo, Mela Koteluk, Wojtek Mazolewski Quintet, Skubas, Ścianka, Muchy, Pogodno, Kamp!.
Organizatorami wydarzenia są: Gmina Opole Lubelskie, Opolskie Centrum Kultury i nieformalna grupa Sorry Film Polska.
Karnet na cały festiwal kosztuje 5 zł. Karnety będą dostępne od piąteku w kasie OCK.
Piątek 24.02.
• Godz. 17:00 – rozpoczęcie festiwalu
• Godz. 17:15 – 18:30 - I blok konkursowy
• Godz. 18:30 – 18:45 – przerwa
• Godz. 18:45 – 19:30 – II blok konkursowy
• Godz. 19:30 – przerwa techniczna
• Godz. 20:00 – koncert: DARIA ZAWIAŁOW
• Godz. 21:00 – afterparty – Piwiarnia Marzycieli
Sobota 25.02.
• Godz. 13:00 – 14:00 - III blok konkursowy
• Godz. 14:00 – 14:15 – Przerwa
• Godz. 14:15 – 15:15 – IV blok konkursowy
• Godz. 15:15 – 15:30 – przerwa
• Godz. 15:30 – 16:30 - V blok konkursowy
• Godz. 16:30 – 16:45 – przerwa
• Godz. 16:45 – 17:45 – VI blok konkursowy
• Godz. 17:45 – przerwa / głosowanie /
spotkanie z twórcami - sala taneczna na piętrze
• Godz. 19:45 – ogłoszenie zwycięzcy
Złotego Jeża Publiczności Filmoffo
• Godz. 20:00 – koncert: THE DUMPLINGS
• Godz. 21:00 – afterparty: Piwiarnia Marzycieli
Daria Zawiałow
Karierę muzyczną zaczynała w wieku 7 lat w programie „Od przedszkola do Opola’’. Mimo młodego wieku ma na koncie wiele sukcesów - między innymi jest zwyciężczynią finału Szansy na Sukces; finalistką debiutów opolskich; laureatką wielu ogólnopolskich i międzynarodowych festiwali. Była też chórzystką Maryli Rodowicz.
„A kysz!” to tytuł jej debiutanckiej płyty, która do sklepów trafi 3 marca. - Są na niej momenty radości, zawadiackiej figlarności, a nawet lamentu, rozpaczy czy manifestu - zapewnia. Utwory są zróżnicowane a jednak spójne. Płyta jest i elektroniczna i gitarowa. Ostra i chłodna. Singlami promującymi wydawnictwo są „Malinowy Chruśniak” i „Kundel Bury”. Oba teledyski cieszą się dużą popularnością polskich internautów (łącznie mają już ponad 2 miliony wyświetleń).
The Dumplings
Nowoczesna elektronika nasiąknięta głębokim basem. Intensywność emocjonalna przełożona na teksty opisujące mikrokosmos relacji międzyludzkich z perspektywy młodych ludzi. Taneczny smutek i chwytliwe melodie. Justyna Święs (śpiew i teksty) i Kuba Karaś (muzyka i teksty) udowodnili, że potrafią przemawiać własnym głosem bez niepotrzebnych kompromisów.
Mają na koncie dwa albumy: „No Bad Days” (2014) i „Sea You Later” (2015). Zagrali ponad 150 koncertów od września 2013. Zespół grał na festiwalach showcasowych takich jak: Liverpool Sound City, The Great Escape w Brighton w 2014 roku czy Europavox we Francji, jak również na innych ważnych polskich i zagranicznych imprezach: Off Festival, Grape Festival w 2014 roku, Open’er, Colours of Ostrava, Sziget Festival w 2015 roku. The Dumplings zagrali także trasę koncertową w Tokio oraz zagrali koncerty w Meksyku, Paryżu i Londynie.
13 listopada 2015 została wydana druga płyta zespołu zatytułowana „Sea You Later”. The Dumplings na swoim drugim albumie pokazują swoje dojrzałe oblicze. „Sea You Later” jest płytą zrealizowaną w autorski sposób. W całości skomponowana, napisana i wyprodukowana przez zespół. Za miksy wydawnictwa odpowiedzialny jest Piotr „Emade” Waglewski, a za mastering Jacek Gawłowski. Album został nominowany do Nagrody Fryderyka 2015 w kategorii album roku elektronika i alternatywa.
„Sea You Later” jest krokiem zespołu w nowym muzycznym kierunku. Elektropopowy duet mocno stawia na elektronikę w duchu nowych brzmień, ale nie zapomina o chwytliwych piosenkach - znaku rozpoznawalnym twórczości Justyny Święs i Kuby Karasia.
Wydarzenia towarzyszące:
BOMBA film na filmoffo
cykl filmowy
Prezentacja w miesiącu poprzedzającym festiwal
filmów z katalogu dystrybutora BOMBA FILM
- ambitne, nagradzane na najważniejszych festwalach
i trudno dostępne kino z różnych stron świata.
w programie cyklu znalazły się filmy:
Kosmos / reż.: Andrzej Żuławski, Belgica / reż.: Felix van Groeningen, Śmierć w Sarajewie / reż. Danis Tanović, U Pana Marsa bez zmian / reż.: Dominik Moll.
PROJEKT PLAKIAT
wystawa
Autorem plakatów prezentowanych na wystawie jest MAKS BERESKI - Absolwent studiów magisterskich na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika w Toruniu na kierunku Intermediów i Multimediów. Entuzjasta kina, nałogowy kinoman, który łączy swą pasję designerską z miłością do „ruchomego obrazu”.
STREFA RETRO
prezentacja
Strefa RetroGrania czyli miejsce, w którym uczestnicy festiwalu odświeżą wspomnienia lub zasmakują po raz pierwszy klimatu starych gier komputerowych i arcadowych (m.in. Metal Slug i Tekken, Crash Kart Racing, Wipeout3 i Raystorm).
COFFEE WORKSHOP
warsztaty - cupping
Warsztaty wprowadzą smakoszy w kwitnący rynek kawy na świecie. Uczestnicy poznają tajniki dotyczące wyboru kawy z bogatej oferty dostępnej na rynku oraz doboru określonych gatunków i rodzajów do własnych preferencji smakowych.
Filmy:
Adaptacja / fab. / 25 min. / reż. Bartosz Kruhlik
Adaptacja: 1. Zmiana struktury lub funkcji organizmu zwiększająca szanse przeżycia. 2. Przystosowanie się jednostki do życia w nowych warunkach, lub zewnętrznego stresu. 3. Przyzwyczajanie się wzroku do widzenia w ciemności.
Ameryka / fab. / 30 min. / reż. Aleksandra Terpińska
Anka i Dżastina zabawiają się marzeniami o lepszym życiu. Nierozłączne przyjaciółki, znudzone codziennością, postanawiają przejechać się autostopem. Z początku niewinnie zapowiadająca się przygoda zamienia się w emocjonalną grę, w której prawda przenika się z fikcją, a rozwój kolejnych wydarzeń bezpowrotnie zmienia wzajemne relacje bohaterek i ich spojrzenie na świat.
Bankiet / anim. / 4 min. / reż. Julia Orlik
Główny bohater znajduje się na bankiecie podczas którego nie potrafi odnaleźć się w towarzystwie w którym się znalazł. Aby nie odstawać od reszty zaczyna powtarzać czynności wykonywane przez innych gości.
Bed Side Story / anim. / 6 min. / reż. Michał Łubiński
Opowieść o nieoczekiwanej nocnej wizycie oraz o nastolatku, który musi się zmierzyć z tym, co dotychczas uważał jedynie za bajkę.
Ciepło-Zimno / fab. / 30 min. / reż. Marta Prus
Zrealizowany w jednym ujęciu film „Ciepło-zimno" opowiada historię niespodziewanego spotkania dwóch kobiet z odmiennych światów, które mimo niesprzyjających okoliczności w jakich się poznają w efekcie wzajemnie sobie pomagają.
Daniel / dok. / 24 min. / reż. Anastazja Dąbrowska
Bohater to młody chłopak, który spędza wakacje na koloniach dla osób z zespołem Downa. Kamera podgląda rozmowy Daniela z kolegami. A chłopcy, jak to chłopcy – rozmawiają o dziewczynach. Absolutnie poważnie.
Droga powrotna / dok. / 22 min. / reż. M. Żegliński
Film opowiada o Eryku, osiemnastolatku, który przechodzi okres próbny w ośrodku leczącym od uzależnień. Od tego testu zależy, czy zostanie przyjęty do społeczności MONAR-u. Eryk nie ma pewności, czy będzie mógł pozostać w ośrodku, żeby rozpocząć terapię. Jednak obiecał już mamie, że zacznie się leczyć.
Droga weterana - pokonać Hańczę / dok. / 30 min. reż. Rafał Makolądra
Sebastian po powrocie z misji wojskowej w Afganistanie, gdzie został ciężko ranny, w kraju próbuje pokonać własne słabości w głębinach jeziora Hańcza.
Justyna / dok. fikcyjny / 24 min. / reż. Mieszko Dobek
"Justyna" to świat w świecie. To zbiór nawyków tworzących jej pozornie przeciętną osobowość. Nie zdając sobie sprawy ze swojej unikatowości, wchodzi w otaczającą ją rzeczywistość. Justyna nie płynie z nurtem rzeki, bo nigdy tak naprawdę do niej nie weszła.
Lokatorki / fab. / 30 min. / reż. Klara Kochańska-Bajon
Justyna, samotna trzydziestoparolatka, mimo ryzyka jakie się z tym wiąże, kupuje mieszkanie na aukcji komorniczej. W dniu przeprowadzki do wymarzonego domu okazuje się, że klucze nie pasują do zamka. Sen Justyny o własnym miejscu spełni się jako koszmar...
Mam cię / fab. / 15 min. / reż. Sebastian Drożak
Dwoje nieznajomych, hotelowy bar. Anka, stewardesa, szuka zapomnienia, on - przygody na jeden wieczór. Jedna hotelowa noc, pełna niedopowiedzeń i zaskakujących zwrotów akcji sprawi, że kobieta spojrzy na swoje dotychczasowe życie z zupełnie innej perspektywy.
Pangea / dok. / 19 min. / reż. Jaśmina Jasińska
Autorka filmu podróżuje przez 6 miesięcy, dokumentując wędrówkę i zbierając bardzo osobiste pytania i odpowiedzi od ludzi z całego świata. Pierwsze pytanie stawia reżyserka, kolejne zapisują w swoim języku i przekazują dalej mieszkańcy odwiedzanych miejsc.
Powrót / fab. / 22 min. / reż. Damian Kocur
Ania wychodzi na pierwszą, trzydziestogodzinną przepustkę z zakładu karnego. W domu czekają na nią mąż i kilkuletni syn. Wszystko jest ustalone - w czasie przepustki mają w trójkę opuścić kraj. Ania przed ucieczką postanawia jednak jeszcze raz spotkać się z rodziną osoby, której odebrała życie.
Szczękościsk / dokumentalizowany / 30 min. reż. Kordian Kądziela
Trzyosobowej grupie artystycznej "Szczękościsk" marzy się podbicie rynku sztuki. Niestety jej członkowie na razie skupieni są na bardziej przyziemnych sprawach. Igor zarabia fotografując produkty do ofertowych gazetek z supermarketów, Baton straszy dzieci w lunaparkowym domu strachów, Laura zaś jest księgową w firmie utylizującą elektrośmieci. Obserwujemy ich zmagania podczas przygotowań do Prowokaliów - czołowego festiwalu sztuki performance.
Zagraj ze mną / fab. / 20 min. / reż. Milena Dutkowska
Liza przyjeżdża do swojego kuzyna, którego nie widziała od pięciu lat. Oboje wracają do dziecinnych zabaw, jakie mieli zwyczaj uprawiać razem. W swoich prowokacjach wydają się niepokonani do czasu, kiedy spotykają Roberta, który jako jedyny nie daje się nabrać. Zaintrygowani jego postawą, zapraszają go do swojego hermetycznego świata.
Zwłoka / fab. / 7 min. / reż. Konrad Domaszewski
„Zwłoka” to zrealizowany w ekspresowym tempie czterdziestu ośmiu godzin (w ramach konkursu 48 HOUR FILM PROJECT) film żartobliwie i nie bez porządnej dawki absurdu ukazujący niebanalną relację ojca - dorobkiewicza z wątpliwą klasą (Tatuś) i syna o niezbyt „wyparzonej” gębie (Synuś). Zmierzających na rodzinne spotkanie z krewną bohaterów czeka burzliwa, bynajmniej nie usłana różami, wręcz „wyboista” droga… Film nagrodzony w konkursie 48 HFP WARSAW 2016 za najlepszą kreację bohatera, dla najlepszego aktora oraz za najlepszy plakat.
Blok I // piątek, 24.02 // godz. 17:00
Szczękościsk – dokumentalizowany – 30 min. – reż. Kordian Kądziela
Lokatorki – fab. – 30 min. – reż. Klara Kochańska-Bajon
Blok II // piątek, 24.02 // godz. 18:45
Adaptacja – fab. – 25 min. - reż. Bartosz Kruhlik
Daniel – dok. – 24 min. – reż. Anastazja Dąbrowska
Blok III // sobota, 25.02 // godz. 13:00
Powrót – fab. – 22 min. – reż. Damian Kocur
Ciepło Zimno – fab. – 35 min. – reż. Marta Prus
Blok IV // sobota, 25.02 // godz. 14:15
Zagraj ze mną – fab. – 20 min. – reż. Milena Dutkowska
Pangea – dok. – 19 min. – reż. Jaśmina Jasińska
Mam cię – fab. – 15 min. – reż. Sebastian Drożak
Bankiet – anim. – 4 min. – reż. Julia Orlik
Blok V // sobota, 25.02 // godz. 15:30
Droga weterana - pokonać Hańcze– dok. – 30 min. –
reż. Rafał Makolądra
Droga powrotna – dok. – 22 min. – reż. Mateusz Żegliński
Zwłoka – fab. – 7 min. – reż. Konrad Domaszewski
Blok VI // sobota, 25.02 // godz. 16:45
Bed Side Story – anim. – 6 min. – reż. Michał Łubiński
Justyna – dok./fab. – 24 min. – reż. Mieszko Dobek
Ameryka – fab. – 30 min. – reż. Aleksandra Terpińska