Ważne zmiany w gospodarce ściekowej dla nieruchomości domowych
Od 1 stycznia 2023 r. Urząd Gminy ma obowiązek stworzenia ewidencji zbiorników bezodpływowych na terenie gminy (dotyczy to zarówno szczelnych zbiorników bezodpływowych tzw. szamb jak również przydomowych oczyszczalni ścieków).
Ewidencjonowanie oraz kontrola będzie obejmowała następujący zakres spraw:
- liczba właścicieli nieruchomości od których odebrano nieczystości ciekłe oraz liczba osób zamieszkałych i zameldowanych w nieruchomości;
- liczba zawartych umów na wywóz ścieków przez właścicieli zbiorników bezodpływowych lub osadów ściekowych w przypadku przydomowych oczyszczalni ścieków;
- częstotliwość opróżniania szamb i oczyszczalni przydomowych;
- ilość pobranej wody przez użytkowników niepodłączonych do kanalizacji;
- protokoły szczelności szamb i oczyszczalni przydomowych (dotyczy nowo wybudowanych zbiorników);
- kopie badań ścieków oczyszczonych w laboratorium akredytowanym z oczyszczalni przydomowych.
(Uwaga! Ten punkt dotyczy wyłącznie oczyszczalni przydomowych, które odprowadzają ścieki do ziemi lub do urządzeń wodnych, w ilości przekraczającej średniorocznie 5 m3/dobę).
Ewidencji obowiązuje w każdym gospodarstwie, które nie jest podłączone do kanalizacji sanitarnej.
W związku z powyższym wypełnione zgłoszenia do ewidencji zbiorników bezodpływowych lub przydomowej oczyszczalni należy dostarczyć do Urzędu Gminy w Opolu Lubelskim (dziennik podawczy lub pokój nr 109) w terminie do 30 kwietnia 2023 r.
Należy także pamiętać o zawieraniu umów na wywóz ścieków bytowo-gospodarczych (osadów ściekowych) i systematyczne opróżnianie zbiorników bezodpływowych oraz oczyszczalni przydomowych. W przypadku posiadania przydomowych oczyszczalni ścieków, należy również pamiętać o obowiązku pozbywania się osadów ściekowych zgodnie z instrukcją eksploatacji przydomowej oczyszczalni ścieków. Powyższe działanie musi zostać również odpowiednio udokumentowane, tj. poprzez podpisanie umowy na wywóz osadów ściekowych oraz posiadanie dowodów uiszczania opłaty za ww. usługę. Należy pamiętać, że posiadane rachunki muszą potwierdzać regularność i ilość wywozu z danej nieruchomości.
Przypominamy, że umowy na wywóz nieczystości należy zawierać z uprawnionymi do tego rodzaju działalności podmiotami posiadającymi zezwolenie na prowadzenie działalności w zakresie opróżniania zbiorników bezodpływowych, osadników i transportu nieczystości ciekłych.
Formularz zgłoszenia zbiornika bezodpływowego lub przydomowej oczyszczalni ścieków do pobrania znajduje się na dole strony.
Szczegółowych informacji udziela Wydział Gospodarki Komunalnej Ochrony Środowiska i Rolnictwa Urzędu Miejskiego w Opolu Lubelskim w pokoju 109 lub pod numerem telefonu 81 827 72 23.
Podstawy prawne
Ustawą z 7 lipca 2022 roku o zmianie ustawy – Prawo wodne oraz niektórych innych ustaw wprowadzono zmiany do ustawy z 20 lipca 2017 r. Prawo wodne, do ustawy z 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach oraz do ustawy z 7 czerwca 2001 r. o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków.
Zmiany te wynikają z konieczności dostosowania prawodawstwa polskiego do wymagań dyrektywy 91/271/EWG z 21 maja 1991 r. dotyczącej oczyszczania ścieków komunalnych – tzw. dyrektywa ściekowa.
Wypełnione druki prosimy składać w terminie do dnia 30.04.2023 r. :
- do Urzędu Miejskiego Opole Lubelskie (parter, główne wejście do budynku),
- drogą pocztową na adres: Urzędu Miejskiego, ul. Lubelska 4, 24-300 Opole Lubelskie,
- drogą elektroniczną na adres mailowy sekretariat@opolelubelskie.pl.
Prosimy mieszkańców o współpracę w zakresie udzielania informacji niezbędnych do realizowania ustawowych zadań tj. prowadzenie ewidencji zbiorników bezodpływowych i przydomowych oczyszczalni ścieków.
Załącznik | Wielkość |
---|---|
ZGŁOSZENIE DO EWIDENCJI ZBIORNIKÓW BEZODPŁYWOWYCH (SZAMB), PRZYDOMOWYCH OCZYSZCZALNI ŚCIEKÓW | 50.5 KB |