ZUS: „renta wdowia” – dla kogo i kiedy?
Od stycznia będzie można złożyć wniosek o łączenie renty rodzinnej po zmarłym małżonku z innym świadczeniem, np. emeryturą. Jedno będzie wypłacane w całości, a drugie częściowo. Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje, kto skorzysta z przepisów o tzw. rencie wdowiej. Na złożenie wniosku będzie aż siedem miesięcy.
Obecnie wdowy i wdowcy mogą pobierać jedno, wybrane świadczenie. Własną emeryturę/rentę z tytułu niezdolności do pracy albo rentę rodzinną po zmarłym małżonku. Od lipca przyszłego roku to się zmieni. Będą mogli otrzymywać jedno pełne świadczenie i 15 procent drugiego. Od 2027 roku drugie świadczenie zostanie zwiększone z 15 do 25 procent. Suma wypłat obu świadczeń nie będzie mogła przekraczać trzykrotności minimalnej emerytury. Obecnie to kwota 5342,88 zł brutto.
Zainteresowani sami wybiorą, które świadczenie chcą otrzymywać w całości, a które częściowo. Po Nowym Roku ZUS umieści na swojej stronie internetowej kalkulator, który pomoże im wybrać korzystniejszy wariant. Wsparcie zapewnią też pracownicy ZUS.
Dla kogo tzw. renta wdowia?
Prawo do renty wdowiej, czyli wypłaty własnego świadczenia łącznie z rentą rodzinną, będzie przysługiwało po spełnieniu kilku warunków. Trzeba mieć co najmniej 60 lat (kobieta) lub 65 lat (mężczyzna). Ważny jest moment, w którym zainteresowany nabył prawo do renty rodzinnej po zmarłym małżonku – nie wcześniej niż przed ukończeniem 55 lat (wdowa) lub 60 lat (wdowiec).
Łączenie własnego świadczenia z rentą rodzinną przysługuje pod warunkiem, że do dnia śmierci małżonka wnioskodawca pozostawał z nim we wspólności małżeńskiej. Prawo do tzw. renty wdowiej wygasa, gdy wdowa/wdowiec zawrze nowe małżeństwo.
Co ważne, żeby łączyć wypłaty świadczeń, trzeba mieć najpierw przyznane dwa świadczenia. Jeśli ktoś dotychczas nie wystąpił o drugie (własną emeryturę albo rentę rodzinną po małżonku), to teraz jest czas, żeby to nadrobić. Dopiero z przyznanymi dwoma świadczeniami będzie można wystąpić o tzw. rentę wdowią. Zachowanie tej kolejności jest kluczowe.
Kiedy wniosek? Kiedy wypłaty?
Wniosek o tzw. rentę wdowią będzie można złożyć już od 1 stycznia 2025 roku. Przy czym zgodnie z przepisami wypłaty połączonych świadczeń będą przysługiwały od 1 lipca. Dlatego nie ma pośpiechu z wnioskiem. Na jego złożenie będzie aż siedem miesięcy – jeśli dotrze do ZUS do końca lipca, to instytucja przyzna rentę wdowią od lipca.
Wniosek o ustalenie zbiegu świadczeń z rentą rodzinną będzie mieć symbol ERWD. Będzie dostępny w placówkach ZUS i na Platformie Usług Elektronicznych ZUS od nowego roku.