Urząd Miejski w Opolu Lubelskim - oficjalny serwis

Pokaż/ukryj listę języków
czwartek 06.10.2022
Imieniny Artura, Bronisława i Moniki

Biuletyn Informacji PublicznejBIP

ePUAP

Ławeczka Jana Kleniewskiego na skwerku miejskim

12-09-2022 / poniedziałek
9 września 2022 r. oficjalnie odsłonięto ławeczkę z postacią Jana Kleniewskiego oraz tablicę pamiątkową poświęconą jego starszemu bratu – Władysławowi Kleniewskiemu.
 
Podczas uroczystości obecni byli m.in. Burmistrz Opola Lubelskiego Sławomir Plis, Starosta Opolski Dariusz Piotrowski, Przewodniczący Rady Miejskiej w Opolu Lubelskim Dariusz Stachowicz, pomysłodawcy i realizatorzy przedsięwzięcia a także członkowie rodziny Kleniewskich.
 
Odsłonięta dziś ławeczka z postacią Jana Kleniewskiego to pomysł i inicjatywa opolskich seniorów. Na początku 2021 roku został powołany Społeczny Komitet dla Uczczenia Jana Kleniewskiego w składzie - Teresa Kucharczyk, Marek Plis, Jadwiga Religa, Halina Złotucha oraz Elżbieta Żyszkiewicz. Od tego czasu trwała zbiórka środków finansowych na realizację przedsięwzięcia oraz prace związane z wykonaniem ławeczki i postaci Jana Kleniewskiego odlanej w brązie. Autorem rzeźby jest Piotr Prus.
Jan Kleniewski urodził się 11 grudnia 1845r. Średnie wykształcenie zdobył w Warszawie, gdzie następnie studiował prawo w Szkole Głównej. Kształcił się także na kierunku rolnictwo w niemieckim mieście Hohenheim. Do kraju powrócił w 1871 r. Odziedziczone przez Jana dobra o łącznej powierzchni 10812 morgów , należały pod względem wielkości do największych w guberni lubelskiej. Zadłużone i zaniedbane posiadłości z biegiem lat przekształcił we wzorowe gospodarstwo, zmieniając profil majątków z nieopłacalnej uprawy zbóż, na intensywną uprawę roślin przemysłowych. Zaprowadził na szeroką skalę uprawę buraków cukrowych, chmielu, ziemniaków, jęczmienia.
 
Jan Kleniewski założył jedne z największych w Królestwie Polskim plantacje chmielu (100 morgów). Posiadał w swoich dobrach siarkownię i prasownię, które umożliwiły mu prowadzenie plantacji na wysokim poziomie. W roli przemysłowca Kleniewski zadebiutował w 1883 roku, współtworząc z bratem cukrownię w Opolu Lubelskim, a dziesięć lat później w 1894 r. budując własną we Wrzelowie, nazwaną od herbu Kleniewskich „Zagłoba”. Kleniewski rozbudował i unowocześnił też browar w Kluczkowicach istniejący od 1827 r., założył gorzelnię i rektyfikację spirytusu w Łaziskach. Zorganizował na własne potrzeby cegielnie w Łemszczyżnie, fabrykę kafli, fabrykę serów szwajcarskich w Szczekarkowie, liczne piekarnie. Przy 400-morgowej plantacji wikliny na Bożym Darze nad Wisłą powstała w 1902 r. fabryka koszyków. Surowiec drzewny (1600 morgów)przetwarzany był w tartakach, stolarniach gdzie wyrabiano gont, parkiety, boazerię meble. W Kluczkowicach prowadził gospodarstwa rybne. Hodowano tam karpie, liny, szczupaki, karasie. Jan Kleniewski zainicjował akcję budowy wałów przeciwpowodziowych. Za jego staraniem region Opola Lubelskiego otrzymał podczas pierwszej wojny światowej, linię kolejki wąskotorowej Zagłoba - Nałęczów, z odnogą z Karczmisk do Opola, o łącznej długości 35 km długości, co znacznie polepszyło warunki komunikacyjne rejonu.
 
Świadomie i nowocześnie prowadzona działalność gospodarcza i rolnicza Jana Kleniewskiego spowodowała, że jego majątek należał do najlepszych na Lubelszczyźnie pod względem uprawy i rangi przemysłu, jednak oprócz działalności gospodarczej, Kleniewscy zajmowali się także na szeroką skalę działalnością społeczną. Szczególne zasługi w tej dziedzinie położyła żona Jana Kleniewskiego, Maria z Jarocińskich.
Jan Kleniewski dzięki pracowitości, gospodarności doprowadził swój majątek do rozkwitu i znacznie go pomnożył. Jako ziemianin, przemysłowiec i społecznik sprawdził się w każdej z tych ról. Od dziś upamiętniający go pomnik stoi na skwerze miejskim przy Starym Rynku. Wciąż jednak można jeszcze wesprzeć finansowo tę inicjatywę wpłacając darowizny na ten cel.
 
 
—-
Źródło: Muzeum Regionalne w Kluczkowicach