Urząd Miejski w Opolu Lubelskim - oficjalny serwis

Pokaż/ukryj listę języków
wtorek 22.06.2021
Imieniny Pauliny, Sabiny i Tomasza

Biuletyn Informacji PublicznejBIP

ePUAP

Narodowe Czytanie 2019

09-09-2019 / poniedziałek

W minioną sobotę 7 września br. odbyła się kolejna edycja Narodowego Czytania, nad którym patronat honorowy objęła para prezydencka. Tegorocznymi bohaterami cyklu byli autorzy polskich noweli

Dzięki organizatorom  - Miejsko-Gminnej  Bibliotece Publicznej w Opolu Lubelskim, mieszkańcy miasta mogli oddać się już ósmy raz lekturze narodowej literatury . W spotkaniu wziął udział Waldemar Gogół Zastępca Burmistrza Opola Lubelskiego, który przeczytał fragment noweli Stefana Żeromskiego „Rozdziobią nas kruki, wrony”.  Fragment noweli Brunona Schulza „Mój ojciec wstępuje do strażaków” zaprezentował Zbigniew Gąsior druh z opolskiej OSP. Fragmenty innych utworów czytali uczniowie opolskich szkół podstawowych i średnich.  
Na pamiątkę wydarzenia, organizatorzy spotkania opatrzyli każdy przyniesiony egzemplarz książki specjalną pamiątkową pieczęcią.

Podczas tegorocznego Narodowego Czytania zaprezentowano następujące  nowele polskie wybrane przez prezydencką parę:

Dobra pani – Eliza Orzeszkowa;
Dym – Maria Konopnicka
Katarynka – Bolesław Prus
Mój ojciec wstępuje do strażaków (ze zbioru: Sanatorium pod Klepsydrą) – Bruno Schulz
Orka – Władysław Stanisław Reymont
Rozdzióbią nas kruki, wrony… – Stefan Żeromski
Sachem – Henryk Sienkiewicz
Sawa (z cyklu: Pamiątki Soplicy) – Henryk Rzewuski

Jest to wybór tekstów, których wspólnym mianownikiem jest polskość w połączeniu z treściami uniwersalnymi, refleksją nad człowiekiem i społeczeństwem. Ich zwięzła forma idzie w parze z mistrzostwem stylu i plastycznością, która pozostawia w umysłach czytelników niezapomniane wrażenia. (…) Dziś teksty te nie straciły nic ze swej aktualności. Uczą nas, że w życiu powinniśmy kierować się szlachetnością i solidarnością, że nie wolno nam stracić wrażliwości na ludzką krzywdę ani zapomnieć o naszej historii – napisał w specjalnym liście Prezydent RP Andrzej Duda.